ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Křížové hoře u Červené Vody

Poznejte kraj kolem Červené Vody z ptačí perspektivy a navštivte rozhlednu na Křížové hoře!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Červená Voda
GPS: 50.03798300, 16.75735100
Rozhledna na Křížové hoře u Červené Vody map

Rozhledna na Křížové hoře u Červené Vody - zajímavosti

Přibližně 45 km od Ústí nad Orlicí směrem na severovýchod a asi 2 km od Červené Vody směrem na jihovýchod se nachází Křížová hora. Zdejší rozhledna, položená v nadmořské výšce 735 metrů, zde stojí od roku 2007.

Její celková výška je 25 metrů. Její vyhlídková plošina se nachází ve výšce 22 metrů a vede na ni 130 schodů. Kromě obce Červená Voda z ní můžete pozorovat třeba Suchý vrch nebo Králický Sněžník.

Přístup na rozhlednu je velmi snadný. Turistům jen stačí sledovat žlutou turistickou značku, vedoucí z Červené Vody.

Během zimní sezóny, od listopadu do konce března, je rozhledna zavřena. Pokud ale pěkné počasí a vytvoříte skupinku alespoň pěti osob, je možné se na rozhlednu dostat po domluvě na Obecním úřadě v Červené Vodě.
V dubnu a říjnu je otevřeno o víkendech v době od 13 do 15 hodin.
V květnu, červnu a září je otevřeno také jen o víkendech, a to v době od 10 do 17 hodin.
O prázdninách je otevřeno denně od 10 do 17 hodin.

Rozhledna nacházející se svou polohou na hranicích Hrubého Jeseníku a Orlických hor, je skutečným unikátem. Křížová hora, na které rozhledna stojí, je také známým výletním a poutním místem.


Už od roku 1833 zde stával kostelík, který byl později zničen požárem a nahrazen kostelem Proměnění Páně. Roku 1923 zde přibyla také dřevěná chata. V roce 1933 vznikl Spolek Křížové hory, který se o toto místo staral. Poutní slavnosti se na tomto místě konávaly dvakrát do roka.


Po roce však toto místo začalo spíše chátrat. Nejdříve sloužilo coby cvičiště naší a později také sovětské armády, načež kostel i chata byly zbourány. Také Křížová cesta byla nadobro zničena.


Teprve až ke konci minulého století se začalo uvažovat o obnově kostela, ale tento nápad vytlačila myšlenka postavit zde rozhlednu. Ta se zde začala budovat v květnu 2006 a na jaře následujícího roku byla hotová. Projekt tehdy zhotovil arch. Mádlík a stavbě dohlížel Ing. Veselý ze společnosti VCES, a.s.


Rozhledna má naprosto unikátní vzhled. Základem je železobetonový tubus, uvnitř kterého je prefabrikované schodiště a podesty. Zvnějšku je plášť rozhledny tvořen sbíjenými vazníky a palubkami. Podmínky pro stavbu mnohdy nebyly zrovna příznivé. Doprovázely ji časté deště, během kterých se kopec stal pro nákladní auta takřka nedostupný. Vždyť sklon kopce je na některých místech až 60 stupňů!


Původní kostelík zde ale přece jen zanechal svůj otisk a jeho půdorys je dnes zobrazen na dlažbě krytého posezení, které bylo zbudováno pod rozhlednou za účelem konání kulturních akcí.


Rozhledna byla slavnostně otevřena 16. června 2007.

 

Autor: Andrea Štyndlová