ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Koráb

Na místech současných rozhleden většinou stávaly stavby dřevěné. Nejinak tomu bylo i u rozhledny Koráb nad Kdyní poblíž Domažlic.  Rozkládá se v nadmořské výšce 773 metrů a prohlédnout si lze z jejího dnes zastřešeného ochozu velkou část Šumavy, Čerchov a za jasného počasí i Alpy.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: KDYNĚ 466, Kdyně
GPS: 49.39543670, 13.07519110
Rozhledna Koráb map

Rozhledna Koráb - zajímavosti

Vybudovat vyhlídkovou věž chtěli kdyňští přátelé Klubu českých turistů již roku 1902. Záměr se však pro nedostatek finančních prostředků nepodařilo uskutečnit. Muselo uplynout ještě hodně let, než mohl být zakoupen pozemek a rozhledna posléze postavena. Vše se odehrálo v letech 1936 – 1938 a nešlo jen o vyhlídku jako takovou. Současně totiž přibyla restaurace, jež byla o dva roky později obohacena o další patro, sloužící k ubytování, a to zejména lyžařů. Ti využívali blízkého lyžařského můstku a zvelebovali si v těchto končinách tělo i duši.

Radostné počínání zanícených nadšenců ukončil rok 1942, kdy byl Koráb zabrán Němci. Až po roce 1948 se vše vrátilo do starých kolejí, ale už s nutnou opravou a zpevněním celé rozhledny. Ta pak sloužila potřebám okolí až do konce 80. let minulého století, než byla nahrazena ocelovou konstrukcí a dřevěnou částí ve tvaru tubusu se zastřešenou vyhlídkovou plošinou. To proběhlo roku 1992. Z 21 metrů se rázem stal obr a dnes ční celá stavba do výše 50 metrů, i když plošina je v „pouhých“ 30 metrech.

Pokud Koráb navštívíte, musíte si zajít pro klíč do přilehlé restaurace. Ochotní zaměstnanci vám popřejí příjemný výhled a přidají mapku okolí, abyste lépe poznali, kam hledí vaše zraky. Kdyni uvidíte jako na dlani a vykoukne na vás i známá nakloněná věž v Domažlicích. Tak přibalte dalekohled a vzhůru k oblakům!

 

Autor: Marcela Horká, Vlastimil Hloupý