ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Čerchově u Domažlic

Kamenná rozhledna se nachází na vrchu Čerchov, přibližně 20 km od Domažlic směrem na jihozápad. Stojí v nadmořské výšce 1041 metrů a veřejnosti byla poprvé zpřístupněna roku 1905.

Rozhledna na Čerchově u Domažlic Rozhledna na Čerchově u Domažlic Rozhledna na Čerchově u Domažlic Rozhledna na Čerchově u Domažlic Rozhledna na Čerchově u Domažlic

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Česká Kubice
GPS: 49.38330700, 12.78402900
Rozhledna na Čerchově u Domažlic map

Rozhledna na Čerchově u Domažlic - zajímavosti

Na vyhlídkovou plošinu vede celkem 129 schodů. Z výšky 16,4 metry budete mít pěkný výhled na Domažlice, Babylon, Přimdu, Plzeň a pokud vám počasí bude přát, možná uvidíte i Alpy nebo Krušné hory. Celková výška rozhledny je 19,2 metry.

  • Jeden z možných přístupů je z České Kubice, odkud vás červená turistická značka dovede až k rozcestí Pod Čerchovem. Odtud pak na rozhlednu. Od rozcestí je cesta dlouhá asi 6 km.
  • Z Capartic je to cca 4 km a z Černé Řeky po modré turistické značce přibližně 3 km.

V květnu, červnu, září a říjnu je otevřeno o víkendu mezi 9 a 17 hodinou. O letních prázdninách můžete na rozhlednu zavítat denně v tutéž dobu. Pokud byste chtěli rozhlednu navštívit někdy mimo tuto dobu, je nutné se předem domluvit se správcem.

Vrch Čerchov je nejvyšším místem Českého lesa. Historie rozhleden na tomto místě se začala psát už v 19. století. O stavbu rozhledny na Čerchově měl zájem jednak Klub českých turistů, ale též německý turistický spolek. Tehdejší majitel panství, hrabě Stadion, podpořil stavbu věže tím, že na ni daroval dřevo. Tesař Jakub Zelenka vypracoval projekt stavby a zároveň se zhostil i její realizace. Dne 15. července 1894 byla slavnostně otevřela otevřena třípatrová rozhledna o výšce 17 metrů.

Za tři roky nato byla opodál zbudována turistická chata s názvem Pasovského chýše. Vratislav Pasovský byl tehdejší předseda Klubu českých turistů, který se hodně zasloužil o stavbu rozhledny.

I přes dobrou konstrukci však věž neodolala zdejším povětrnostním vlivům a roku 1904 musela být snesena. S touto variantou se však počítalo, a tak plány na novou stavbu začaly vznikat už roku 1900. Plány vypracoval architekt Pasovský a základní kámen ke zděné stavbě byl položen 23. května 1904. Kamenná věž byla opatřena zaskleným ochozem a pojmenována Kurzova rozhledna po jednom ze zakladatelů Klubu českých turistů. Stavba byla dokončena ještě v roce 1904 a slavnostně byla otevřena 16. července 1905.

Pasovského chýše přestala brzy kapacitně stačit poměrně velké návštěvnosti turistů, a tak roku 1927 vyrostla na kopci další chata.

Roku 1938 zabrala čerchovský areál německá armáda a po druhé světové válce československá. Roku 1950 zde bylo zřízeno výcvikové středisko SNB a výstup na rozhlednu byl pro veřejnost zakázán. Během 70. let byly zbourány obě chaty a rozhledna byla opatřena ne zrovna estetickou nástavbou. Navíc byla v její blízkosti postavena radarová věž z betonu.

Rozhledna byla znovu zpřístupněna až po roce 1989, ale po většinu roku byla uzavřena. Do vlastnictví Klubu českých turistů se dostala až roku 1999. Ten ihned zahájil její opravy, které byly dokončeny následujícího roku. Druhé slavnostní otevření se tedy konalo 16. července 2000.


Od roku 2004 mohou turisté využít malé občerstvení nedaleko rozhledny. V roce 2005 byly z Čerchova sneseny armádní budovy, které již byly ve špatném stavu. Poslední rekonstrukcí rozhledna prošla v roce 2011.

 

Autor: Andrea Štyndlová