ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Bolfánek

Na vrchu Žďár v nadmořské výšce 587 metrů stávala kdysi kaplička. Vznikla na počest přenocování řezenského biskupa Wolfganga, který se z Prahy vracel ze svěcení našeho biskupa Dětmara. Útočištěm se mu prý stala blízká jeskyně. Jeho jméno si pak místní lidé půjčili a začali kapli a později i věž nazývat česky Bolfánek.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Kvapilova 67, Chudenice
GPS: 49.45963170, 13.16265280
Rozhledna Bolfánek map

Rozhledna Bolfánek - zajímavosti

Jde o pozůstatek kostela, jenž zde byl postaven ve dvacátých letech 18. století. Mši zde kdysi sloužil známý český obrozenec a osobnost působící na zámku v nedalekých Chudenicích Josef Dobrovský. Byl vychovatelem ve šlechtické rodině Nosticů a Černínů. A právě jeden z nich – František Josef Černín - dal na návrh stavitele Maxmiliána Kaňky zbudovat tento velký svatostánek. V době panování Josefa II. byl kostel uzavřen a začátkem 19. století zbořen a rozebrán. Zbyla jen věž, jež dostala roku 1848 nový vzhled. Zvedla se do výše 45 metrů a zkrásněla o napodobeninu vrcholu Černé věže v Klatovech. Velmi povedený počin.

Pokud se sem vypravíte, prohlédnete si ještě opevnění, vybudované ale až v našem století, lépe řečeno až v posledních letech. Zdi s oblouky umocňují krásu místa, kde se střetávají i děti, aby zde strávily prázdniny. Zastihnete je možná zrovna ve chvíli, kdy využijí veškerého přírodního bohatství, aby vyrobily panáky z jehličí a namalovaly spoustu obrázků.

Uprostřed lesa člověk načerpá tolik sil! A je-li les obohacen o stopy minulosti, pak není co řešit. Síla vesmíru a vše, co z něj můžeme načerpat, je zde přímo na stříbrném podnose. Tak ji vstřebávejte plnými doušky, je dost pro všechny.

 

Autor: Marcela Horká, Vlastimil Hloupý