ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Chlumu u Chanovic

Hledáte a rádi byste navštívili místo, odkud pěkně uvidíte celé panorama Šumavy? Právě na takové místo vás zveme! Je jím rozhledna na Chlumu u Chanovic.

Rozhledna na Chlumu u Chanovic Rozhledna na Chlumu u Chanovic Rozhledna na Chlumu u Chanovic Rozhledna na Chlumu u Chanovic Rozhledna na Chlumu u Chanovic

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Chanovice
GPS: 49.40677700, 13.71072900
Rozhledna na Chlumu u Chanovic map

Rozhledna na Chlumu u Chanovic - zajímavosti

Tato zděná stavba o celkové výšce 28 metrů má dřevěný vyhlídkový ochoz umístěný ve výšce 25 metrů. Vede k němu dohromady 136 schodů, po jejichž zdolání se vám otevře kouzelný výhled na celou Šumavu, počínaje Českým lesem, přes střední Šumavu a konče Lipenskem a Prachatickem. Východní a severní strana poskytuje výhled do vnitrozemí.

Rozhledna je položena v nadmořské výšce 609 metrů a leží na kopci Chlum, asi 1 km směrem na západ od Chanovic a přibližně 35 km směrem na východ od Klatov. Turistům byla oficiálně zpřístupněna roku 2010.

Návštěvu rozhledny můžete spojit s příjemnou procházkou po naučné stezce Příroda a lesy Pošumaví, která vede přímo až k rozhledně. Začíná v obci Chanovice, kde je možné také parkovat auto.

Rozhledna je otevřená každý den od 10 do 16 hodin. V září je otevřeno ve stejnou dobu, ale pouze o víkendech.

U zrodu rozhledny stálo Občanské sdružení PANORÁMA pro venkov na pomezí Západních Čech. Jeho snahy o stavbu rozhledny trvaly celkem 10 let, během kterých našetřili 800 000,-Kč. Odhadovaná částka však vycházela na dva miliony korun, a proto 17. června 2006 převzala celý projekt obec Chanovice. Toho dne se také konalo položení základního kamene rozhledny. Se stavbou se ale doopravdy začalo až za dva roky, v době, kdy obec získala dotaze od Plzeňského krajského úřadu.


Projekt vypracoval Ing. Arch. Jiří Kučera. Konstrukce je čtvercového půdorysu, z betonových cihel a s osmibokým vyhlídkovým ochozem, vyrobeným ze dřeva. Schodiště je kovové. Se stavbou se začalo v červenci roku 2008. Náklady na stavbu se nakonec vyšplhaly na 3,5 miliony korun. Slavnostní otevření rozhledny se konalo 6. srpna 2010.

 

Autor: Andrea Štyndlová