ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Svatoboru u Sušice

Lákají vás rozhledny, máte rádi přírodu a přitom vás zajímá historie? Pak právě rozhledna na Svatoboru bude pro vás tím pravým tipem na výlet!

Rozhledna na Svatoboru u Sušice Rozhledna na Svatoboru u Sušice Rozhledna na Svatoboru u Sušice Rozhledna na Svatoboru u Sušice

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Sušice
GPS: 49.32242300, 16.51834800
Rozhledna na Svatoboru u Sušice map

Rozhledna na Svatoboru u Sušice - zajímavosti

Vrch Svatobor najdete asi 3 km na západ od Sušice a přibližně 25 km od Klatov směrem na jihovýchod. Právě na něm je v nadmořské výšce 845 metrů položena rozhledna z roku 1934.

Její celková výška je 32 metrů. Z výšky 28 metrů, ve které se nachází vyhlídkový ochoz, se vám naskytne kruhový výhled na část Šumavy a Středočeské vrchoviny. Tento kouzelný výhled vám bude příjemnou odměnou za vystoupání 182 schodů, které na věž vedou.

K rozhledně se dá dojet přímo autem, což je asi taky nejpohodlnější z možných cest. Před Hrádkem odbočte vlevo a jeďte přes Odolenov k rozhledně. Pro pěší je červeně značená turistická stezka, vedoucí ze Sušice. Pokud se rozhodně jít právě po ní, připravte se na převýšení víc jak 350 metrů.

V květnu, červnu a září je rozhledna otevřena denně kromě pondělí v době od 10 do 17 hodin. O letních prázdninách je otevřeno denně od 10 do 22 hodin. V dubnu a říjnu se sem dostanete pouze o víkendech, a to mezi 11. a 18. hodinou.

Z hory Svatobor na Sušici shlíží hned tři stavby: tou první je betonová věž, druhou příhradová ocelová konstrukce a třetí kamenná rozhledna o výšce 32 metry.

Na stavbě rozhledny na vrchu Svatobor se v roce 1894 domluvily dvě instituce: Klub českých turistů a Okrašlovací jednota Sušice. Stavby věže se ujal Rudolf Mirvald a projekt vypracoval Vratislav Pasovský. Stavbě věže ale příliš nepřála ani finanční situace, ani technické podmínky související s dovozem materiálu, a dokonce ani počasí. Samotná stavba se tak protáhla na čtyři roky. Přestože byla rozhledna dokončena, turistům nebyla zpřístupněna ještě další dva roky. Tou dobou se totiž poblíž rozhledny stavěla útulna pro turisty a Klub českých turistů si přál slavnostně otevřít obě stavby najednou. Tato událost byla stanovena na 8. září 1900.

Rozhledna bývá nazývána Sušický maják. Má tvar komolého jehlanu s cimbuřím na svém vrcholu, které bylo zastřešeno roku 1906.

Již poměrně krátce po dokončení se rozhledna začala naklánět směrem k severovýchodu, což způsobilo především nesourodé podloží. Rozhledna se vychýlila víc jak o jeden metr a zdivo se začalo trhat. Přestože byla rozhledna po obvodu zpevněna pásy, její stav se stále horšil, až musela být počátkem 30. let pro veřejnost uzavřena. Klub českých turistů měl v plánu věž opravit, ale odborníci radili celou rozhlednu zbourat. Demolice byla tedy odsouhlasena, ale ještě před ní, dne 4. května 1934, rozhledna spadla sama. Za čtyři dny se zlikvidovala i útulna.

Se stavbou nové rozhledny se příliš neotálelo. Začalo se s ní už 10. května 1934. Původně se plánovalo postavit tentokrát věž železnou, ovšem nakonec coby materiál vyhrál opět kámen. Stavbou byl tentokrát pověřen Jan Houra, který postupoval podle původních plánů Vratislava Pasovského. Věž o celkové výšce 32 metry byla slavnostně otevřena 12. srpna 1934. Nová turistická chata, která u rozhledny stojí dodnes, byla otevřena o rok později.

V období druhé světové války byla chata využívána jako zotavovna pro německé děti. V době od 50. let do roku 1970 areál využívali vojáci. Od roku 1970 až do roku 1989 jej vlastnil SSM.

Dnes je správcem rozhledny město Sušice. Od roku 2007 zde postupně probíhaly úpravy. Byla zrekonstruována kuchyně a WC, bylo pořízeno nové zastřešení, byl proveden nový vrt vody atd.

 

Autor: Andrea Štyndlová