ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Kožichu u Řenčů

Dopřejte si zajímavý výlet a příjemnou procházku na rozhlednu na vrchu Kožich u obce Řenče! Odměnou za výšlap na její vrchol vám bude kouzelný výhled na Šumavu!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Řenče
GPS: 49.57134700, 13.44387700
Rozhledna na Kožichu u Řenčů map

Rozhledna na Kožichu u Řenčů - zajímavosti

Železná rozhledna stojí na vrchu Kožich už od prosince roku 2007. Je položena v nadmořské výšce 584 metrů, přibližně 20 km od Plzně směrem na jihovýchod.

Její celková výška je 35 metrů a vyhlídková plošina se nachází ve výšce 24 metry nad zemí. Vede k ní 120 schodů a otevírá se z ní nádherný výhled na Šumavu, Rožmitál, Zelenou Horu u Nepomuku, Brdy nebo Přešticko.

Pokud vyrazíte z Libákovic, odbočte v nich z červené značky směrem k fotbalovému plácku (ve směru od Letin je to doprava a ve směru od Netunic doleva). Za pláckem odbočíte na křižovatce doleva a vydáte se po kamenité cestě, která není značená a vede až k rozhledně.

Rozhledna je otevřena denně bez omezení.

Z vrchu Kožich se naskýtá krásný výhled  do okolní krajiny, čehož si všimli už naši předkové roku 1865, kdy zde byla postavena vyhlídka, kterou tvořily čtyři metry vysoké příčně spojené čtyři sloupy. Uprostřed se nacházel hlavní bod s podstavcem pro prkno, které sloužili pro měřičský přístroj. Tato "vyhlídka" však byla časem zničena povětrnostními vlivy a rozebrána.


Další triangulační stanice byla na Kožichu zřízena roku 1934. Její výška byla 23 metry a její konstrukci tvořily 4 sloupy se čtvercovou základnou. V prvním patře byl umístěn malý stolek a dvě židličky. Stavba byla umístěna nad skalkou - obrovským kamenem, který byl z jedné strany porostlý mechem a uprostřed byl opatřen žulovým kamenem, který sloužil zeměměřičům.


Po roce 196 byl tento prostor využíván armádou. Byl zde zbudován bunkr a odpalovací rampy. Postupem času byla zničena i tato vyhlídka a zachován byl jen triangulační kámen. Roku 2005 na Kožichu postavila firma Vodafone svou základovou stanici. Jedná se o kovový stožár. V současné době se o provoz rozhledny stará obec Řenče.

 

Autor: Andrea Štyndlová