ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Městské hoře v Berouně

Návštěvu berounské rozhledny si v žádném případě nesmíte nechat ujít! Jednak vám nabídne dobrou polohu přímo ve městě Berouně a navíc si budete moci vychutnat kouzelný výhled po celém dalekém okolí Berouna, nemluvě o příjemné procházce, s jakou můžete tento výlet spojit!

Rozhledna na Městské hoře v Berouně Rozhledna na Městské hoře v Berouně Rozhledna na Městské hoře v Berouně Rozhledna na Městské hoře v Berouně Rozhledna na Městské hoře v Berouně Rozhledna na Městské hoře v Berouně Rozhledna na Městské hoře v Berouně

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Beroun
GPS: 49.96263200, 14.06512700
Rozhledna na Městské hoře v Berouně map

Rozhledna na Městské hoře v Berouně - zajímavosti

Betonová rozhledna se nachází na Městské hoře v Berouně v nadmořské výšce 290 metrů. Z centra města Berouna je to sem co by kamenem dohodil, takže rozhlednu najdete snadno.

Její celková výška je 13,6 metrů. Ke vstupu do rozhledny vede 29 schodů a uvnitř stavby se pak nachází ještě dalších 66 schodů. Po jejich zdolání se ocitnete ve výšce 10,8 metrů nad zemí, na vyhlídkové plošině, odkud je krásně vidět pásmo Dědu a panorama Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Vidět jsou i kopce Českého Krasu a je-li dobrá viditelnost, pak i Brdy.

Přístup sem je snadný. Stačí v Berouně sledovat místní značení na Městskou horu.

Pokud si vyrazíte na výlet do Berouna, nesmíte návštěvu Městské hory vynechat. Od centra města není nijak daleko a navíc vám poskytne kouzelný výhled po okolí i romantickou procházku.
Historie Městské hory zaznamenala výrazný mezník v roce 1879. Tehdy se Spolek pro okrášlení města Berouna rozhodl, že zde zřídí lesopark.


Výraznější aktivity se zde ale odehrály až ve 30. letech minulého století, když zde firma Jelínek zřizovala vodojem a napadlo ji doplnit tuto stavbu a nadzemní část, která by sloužila jako rozhledna. Náklady na stavbu byly tehdy odhadnuty na nějakých 50 000,- Kč. Město Beroun s návrhem souhlasilo, ale k dispozici měla pouhých 35 000,-Kč. Stavba ale byla přesto provedena na náklady firmy Jelínek.


Tehdejší věž měřila téměř 14 metrů a poprvé byla otevřena na svátky velikonoční roku 1936. O provoz rozhledny se tehdy staralo město.


Rozhledna byla pak v provozu až do 80. let, kdy musela být z bezpečnostních důvodů uzavřena.
Věž opravila až roku 1998 společnost Radiomobil, která ji využívá pro telekomunikační služby, ale zároveň také zpřístupnila turistům, kterým slouží zase jako rozhledna. Znovu byla rozhledna otevřena 10. září 1999.

Pokud se na Městskou horu vydáte, nezapomeňte navštívit známý výběh s medvědy a samozřejmě samotné město Beroun.

 

Autor: Andrea Štyndlová