ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Vysoké u Kutné Hory

Kutná Hora vám může nabídnout obrovské množství kulturních památek a zajímavostí. Jednou z nich je i rozhledna, nacházející se jen pár kilometrů od tohoto malebného města. Využijte této strategické polohy a navštivte rozhlednu na Vysoké i vy!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Miskovice
GPS: 49.94261400, 15.18959700
Rozhledna na Vysoké u Kutné Hory map

Rozhledna na Vysoké u Kutné Hory - zajímavosti

Železná rozhledna na Vysoké u Kutné Hory slouží zároveň jako vysílač mobilního operátora. Nachází se na kopci Vysoká poblíž Miskovic a asi 7 km od Kutné Hory směrem na západ. Rozhledna je postavena v nadmořské výšce 470 metrů a svou funkci plní od 30. dubna 2002.

Rozhledna je vysoká 32 metrů a na vyhlídkovou plošinu ve výšce 25 metrů vede celkem 144 schodů. Výhled nabízí část Kutnohorska a Železných hor. Pokud je dobrá viditelnost, lze spatřit i Sněžku, Praděd a Ještěd.

Z Miskovic nebo z osady Vysoká se sem dostanete, budete-li sledovat zelenou turistickou značku.

O prázdninách je rozhledna otevřena denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Mimo sezónu je otevřeno pouze o víkendech od 11 do 16 hodin.

Rozhledny, sloužící zároveň pro přenos signálu mobilních operátorů, nejsou v naší republice výjimkou a rozhledna na Vysoké u Kutné Hory se mezi ně také řadí. Leží u obce Miskovice, kterou byste hledali na trase Kutná Hora- Kostelec nad Černými lesy. Kopec Vysoká, na kterém je rozhledna postavena, má nadmořskou výšku 472 metrů.


Místo, kde dnes rozhledna stojí, nebylo pusté ani dříve v historii. Stávala zde kaple sv. Jana Křtitele, která však 30.dubna 1816 shořela následkem zásahu blesku. Mezi dvěma světovými válkami zde byla postavena dřevěná věž a později betonová, která sloužila pro měřičské účely. Betonová věž se zachovala doposud, ale veřejnosti není přístupná. Mimo to byste tady našli také torzo kláštera, který nechal vystavět hrabě Špork. Vysílací stožár je zde od roku 2001.


Pozemky na Vysoké odkoupila a vlastnila místní radnice, která v době, kdy zde společnost Český mobil plánovala stavbu stožáru, vznesla podmínku, že stavba musí zároveň sloužit jako rozhledna.
Projekt stavby vypracoval Ing. Josef Bárta realizace proběhla v létě roku 2001. Věž

měla být zpřístupněna 14. září 2001, ale kvůli odsunuté kolaudaci se termín slavnostního otevření přesunul až na 30. dubna 2002. Rozhledna si okamžitě získala oblibu mezi turisty, což dokazuje vysoká návštěvnost. Do konce roku se totiž výhledem z rozhledny kochalo něco kolem čtyř tisíc turistů.


Na rozhledně je možné zakoupit si pohlednice, turistické známky a další suvenýry.

 

Autor: Andrea Štyndlová