ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna u Bohdanče

Nechte se příjemně překvapit rozhlednou u Bohdanče a výhledem, jaký se vám z ní naskytne!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Bohdaneč
GPS: 49.78325400, 15.23146000
Rozhledna u Bohdanče map

Rozhledna u Bohdanče - zajímavosti

Dřevěná rozhledna se nachází na mírném návrší, stoupajícím asi 1 km za obcí Bohdaneč směrem na severovýchod. Od Kutné Hory je toto místo vzdáleno asi 20 km jižním směrem. Rozhledna je položena v nadmořské výšce 498 metrů a zpřístupněna byla na jaře 2011.

Celková výška rozhledny je 52,2 metry. Vyhlídková plošina, ke které vede 216 schodů, se nachází ve výšce 42 metrů a naskýtá se z ní krásný výhled na Říp, Krkonoše a za dobré viditelnosti i na jižní Čechy.

Pokud do Bohdanče přijíždíte po silnici č. 339 ve směru od Ledče nad Sázavou, odbočte vpravo hned před bohdanečským rybníkem, který se nachází na kraji vesnice. Úzká asfaltka kolem rybníka vede dál do Řeplic. Po pravé straně ji bude lemovat sad, který musíte celý projet až na konec. Za ním pak vede odbočka nahoru k rozhledně. Jedná se o polní cestu, dlouhou asi 200 metrů.

Dřevěná rozhledna u Bohdanče rozhodně stojí za návštěvu nejen kvůli výhledu, který nabízí, ale už jen kvůli své konstrukci, jedná se totiž o nejvyšší stavbu svého druhu v Evropě. V rámci dřevěných rozhleden v České republice má celkově větší rozměry. Vysoká je 52,2 metry a základna měří 8 x 8 metrů. Na její stavbu se spotřebovalo celkem 160 m3 kulatiny.


Rozhledna za svůj vznik tak trochu vděčí projektu Rozhlédni se okolo Bohdanče, v rámci kterého zde byly vybudovány i cyklostezky a naučné stezky. Přípravy na stavbu rozhledny trvaly několik let. Nápad vzešel z hlavy Ing. Mičánka, majitele dřevařské společnosti Less, a.s. už roku 2003. Sám rozpracoval plán stavby, ale najít projektanta, který by se do takové práce pustil, nebylo zrovna jednoduché. Projektové dokumentace se nakonec ujali pracovníci ČVUT Praha a VŠT Brno a stavbu nakonec provedl generální dodavatel PSK- Průmyslové stavby a konstrukce a.s. ze Zlína.


Konstrukce rozhledny je postavena v převážné části ze smrkového dřeva. Vrchní část pak byla zhotovena z modřínu, jelikož toto dřevo lépe odolává povětrnostním vlivům. Ve výšce 22,5 metrů se nachází odpočinková plošina. A hlavní, vyhlídková, je umístěna ve výšce 42 metry.


Za příznivého počasí je výhled z rozhledny vskutku pohádkový a turisté se jím mohou kochat od 14. května roku 2011.

 

Autor: Andrea Štyndlová