ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Mackova hora u Nového Strašecí

Vydejte se na výlet na Mackovu horu a navštivte zdejší rozhlednu! Zanechá ve vás dobrý dojem z krásného výhledu i příjemné procházky!

Rozhledna Mackova hora u Nového Strašecí Rozhledna Mackova hora u Nového Strašecí Rozhledna Mackova hora u Nového Strašecí Rozhledna Mackova hora u Nového Strašecí Rozhledna Mackova hora u Nového Strašecí Rozhledna Mackova hora u Nového Strašecí

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Nové Strašecí 78, Nové Strašecí
GPS: 50.15741300, 13.88047700
Rozhledna Mackova hora u Nového Strašecí map

Rozhledna Mackova hora u Nového Strašecí - zajímavosti

Železná rozhledna, sloužící také jako vysílač mobilního operátora, stojí na vrchu Mackovy hory v nadmořské výšce 482 metrů. Od Nového Strašecí je rozhledna vzdálena asi 1 km směrem na západ a od Rakovníka asi 15 km směrem na severovýchod.

Rozhledna je vysoká 36 metrů. Výšková plošina je umístěna ve výšce 21 metrů a vede na ni celkem 98 schodů. Je-li pěkné počasí, je odtud vidět Klínovec, Říp, Milešovku, přírodní park Džbán nebo lesy na Křivoklátsku. Pro lepší orientaci vám přímo na ochozu poslouží osm informačních tabulí.

Pokud se na Mackovu horu vydáte z Nového Strašecí, jeďte směrem na Rakovník. Cesta vás povede kolem Benziny - čerpací stanice a k hlavní silnici ve směru Mšec - Rakovník. Odbočte doleva na Rakovník a po asi 300 metrech zahněte vpravo na polní cestu. Po levé straně bude cestu lemovat chatová osada. Po 400 metrech byste měli dorazit přímo k rozhledně.

V květnu, červnu a září je rozhledna otevřena o víkendech mezi 9. a 16. hodinou. O prázdninách můžete rozhlednu navštívit denně mimo pondělí v době od 9 do 16 hodin.

Rozhledna na návrší Mackovy hory se řadí mezi četnější počet rozhleden, které byly zpřístupněny v roce 2001. Slavnostní otevření této rozhledny proběhlo 5. května 2001.


Rozhledna každého na první pohled zaujme svým netradičním vzhledem. Svého druhu byla úplně první v České republice. Podobné typy vznikly až později např. u Lhotky (Uherský Brod) nebo v Záboří u Blatné atd.
Stavba rozhledny probíhala v říjnu a listopadu roku 2000. Původní záměr bylo postavit klasickou čtyřbokou příhradovou věž, ovšem tento návrh byl později zamítnut a nahrazen mnohem originálnějším. Ing. Janata z firmy Excon navrhl trubkový stožár, který je ovinut schodištěm.


Dříve rozhlednu provozovalo Muzeum T.G.Masaryka v Rakovníku, a to po celou dobu od jejího otevření až do 30. června 2007. Tehdy totiž nastaly problémy kvůli financování rozhledny. Dne 8. září téhož roku byla proto rozhledna uzavřena. Poté se však jejího provozu ujalo Nové Strašecí a vyhlídka je pro turisty opět otevřena.

 


Autor: Andrea Štyndlová