ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Tobiášův vrch

Spojte své středočeské putování s výletem na Tobiášův vrch! Ze zdejší rozhledny budete mít krásný výhled na blízké i daleké okolí!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Bukov
GPS: 50.13227100, 13.49553900
Tobiášův vrch map

Tobiášův vrch - zajímavosti

Železná rozhledna, sloužící také jako stožár mobilních sítí, se nachází na Tobiášově vrchu u Jesenice a přibližně 20 km od Rakovníka směrem na severozápad.

Celková výška rozhledny je 47,6 metrů. Po vystoupání 137 schodů se ocitnete na vyhlídkové plošině ve výšce 25,7 metrů nad zemí a naskytne se vám výhled na pohoří Džbán, Rakovnickou pahorkatinu, Doupovské a Krušné hory. Z jižní strany se nachází zalesněný porost, takže je výhled dosti omezen. S orientací vám pomohou informační tabule.

Rozhlednu provozuje Klub přátel rozhleden. Otevírací oba je rozdělena na několik částí podle roční doby. Od 22. května do 25. září je sem přístup každou sobotu od 11 do 16 hodin. O prázdninách je otevírací doba prodloužena o jednu hodinu, tj. do 17hodin. V neděli je rozhledna pro veřejnost zavřena.

Rozhledna je dobře viditelná z jesenické křižovatky. Pokud jedete po silnici ve směru na Jesenici, odbočte doleva asi po jednom kilometru za křižovatkou. Dojeďte až k mírnému stoupání, kde se nachází i místo k zaparkování. Dál můžete pokračovat asi 300 metrů až k rozhledně nebo se můžete vydat pěšky po zelené či modré turistické značce.

Rozhledna Tobiášův vrch se nachází asi dva kilometry od jesenické křižovatky, tedy bodu, ve kterém se protínají dva velké silniční tahy: Žatec - Plzeň a Praha - Karlovy Vary. Železná telekomunikační věž s vyhlídkovým ochozem pro turisty se nachází na severozápadní straně Tobiášova vrchu.


Plány na výstavbu základové stanice pro mobilní operátory proběhly roku 1998. tehdy si však Okresní úřad Rakovník stanovil podmínku, aby stavba měla také vyhlídkový ochoz pro turisty a plnila tak funkci rozhledny. Stavba probíhala roku 1999 a podílely se na ní společnosti Radiomobil a Eurotel. Slavnostní otevření rozhledny proběhlo dne 1. července roku 1999.


V roce 2007 byla však vyhlídková věž uzavřena kvůli nedostatku financí na její provoz. Znovu byla rozhledna otevřena v roce 2010.


Autor: Andrea Štyndlová