ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Velkém chlumu u Děčína

Zpestřete si den procházkou na kopec Velký Chlum a navštivte zdejší rozhlednu! Nachází se nad Horním Chlumem asi 5 km směrem na jih od Děčína.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Chlum 35, Děčín
GPS: 50.74795600, 14.22830000
Rozhledna na Velkém chlumu u Děčína map

Rozhledna na Velkém chlumu u Děčína - zajímavosti

Jedná se o kamennou a zděnou rozhlednu v nadmořské výšce 488 metrů. Je vysoká 19 metrů a k vyhlídkové plošině ve výšce 16 metrů vede celkem 81 schodů. Poprvé byla turistům zpřístupněna roku 1930.

Pokud k rozhledně jedete autem, můžete ho zaparkovat v Horním Chlumu a dál jít po červené turistické značce asi půl kilometru až k rozhledně. Tato značka stezka začíná u železniční zastávky v Děčíně a vede přes Horní Chlum až do Lesné a na Vrabinec - zříceninu hradu.

Rozhledna je otevřena celoročně každý den bez omezení.

Z rozhledny se naskýtá výhled na České středohoří, Milešovku, Kletečnou, Děčínský Sněžník, část Českosaského Švýcarska a další.

Na Děčínsku se nachází bezpočet rozhleden a jednou z nich je i rozhledna pod Velkým Chlumem. Roku 1879 se Horský spolek pro České Švýcarsko zasloužil o stavbu turistické chaty na sousedním Malém Chlumu. Chata sloužila zároveň tak trochu jako rozhledna. Její střecha totiž byly turisty používána jako vyhlídkové místo.
Právě tato chata s vyhlídkou se těšila velké návštěvnosti, a tak horský spolek začal přemýšlet o jejím rozšíření a stavbu opravdové rozhledny. Původním záměrem bylo postavit kamennou rozhlednu, ale z finančních důvodů byla postavena ze dřeva a slavnostně otevřena 20. listopadu 1898.


Místní sekce GVSB přišla s návrhem postavit u Chlumu rozhlednu, která nakonec byla stavěna v letech 1928-29. Coby materiál byl použit lomový kámen a betonové tvárnice. Projekt vypracoval architekt Jahnel. Slavnostní otevření rozhledny o celkové výšce 16 metrů se konalo 18. května 1930. Po roce 1945 zájem o rozhlednu spíše upadal a věž byla osazeny vysílači. Jako rozhledna sloužil jenom první ochoz rozhledny, který nabízel velmi špatný výhled.


Oprava rozhlednu čekala až v letech 1996-97. Tehdy byly antény odstraněny a na horní vyhlídkový ochoz byla dána stříška. Znovuotevření rozhledny se konalo 12. července 1997.

 

Autor: Andrea Štyndlová