ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Sokolí vrch u Dobrné

Navštivte rozhlednu na Sokolím vrchu jen pár kilometrů od Děčína a užijte si krásný výhled na České Středohoří!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Dobrná
GPS: 50.78044300, 14.27119000
Rozhledna Sokolí vrch u Dobrné map

Rozhledna Sokolí vrch u Dobrné - zajímavosti

Stavba slouží zároveň jako vysílač mobilního operátora a nachází se na Sokolím vrchu, asi 2 km od obce Dobrná a přibližně 5 km na východ od Děčína. Rozhledna byla poprvé veřejnosti zpřístupněna roku 2004.

Věž je položena v nadmořské výšce 506 metrů a její celková výška je 51 metrů. Vyhlídkovou plošinu má umístěnou ve výšce 31,1 metrů a vede k ní celkem 162 schodů. Z vrcholku věže budete mít nádherný kruhový výhled na celé České Středohoří, Krušné hory, Děčín, Ještěd, Labské pískovce a další.

Rozhlednu jistě najdete celkem snadno. Z Děčína jeďte směrem na východ na Českou Kamenici a asi 3 km za Děčínem se dejte vpravo do osady Folknáře. Dál jeďte po úzké asfaltce do kopce, cesta vás dovede skoro až k rozhledně. Cesta je dobře značená i z Dobrné a pro pěší je zde možnost využít zeleně značenou turistickou stezku.

Od května do října je rozhledna otevřena denně kromě pondělí v době od 10 do 17 hodin.

Rozhledna Sokolí vrch je jednou z těch, které nechali vystavět telekomunikační společnosti s cílem zkvalitnit v dané oblasti signál. Se stavbou rozhledny/vysílače se začalo v druhé polovině roku 2003. Díky podmínce, kterou telekomunikační společnosti dal místní obecní úřad, slouží věž zároveň jako rozhledna. Vlastníkem a provozovatelem stavby je společnost T-Mobile.


Rozhlednu tvoří ocelová konstrukce se středovým vřetenem, kolem kterého se spirálovitě točí schodiště. Ve výšce 31,1 metr se nachází zastřešený vyhlídkový ochoz.

 

Autor: Andrea Štyndlová