ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Studenec u České Kamenice

Navštivte vrch Studenec a pokochejte se pohledem na krásu české krajiny z tamější rozhledny!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Studený vrch, Česká Kamenice
GPS: 50.83224700, 14.45521400
Rozhledna Studenec u České Kamenice map

Rozhledna Studenec u České Kamenice - zajímavosti

Železná rozhledna se zde nachází už od roku 1888, kdy byla poprvé oficiálně zpřístupněna. Je umístěna v nadmořské výšce 736 metrů a nachází se asi 25 km od Děčína ve směru na východ.

Rozhledna o celkové výšce 17 metrů má vyhlídkovou plošinu umístěnou ve výšce 15,5 metrů nad zemí. Vyvede vás k ní celkem 75 schodů a odměnou za jejich výšlap vám bude krásný výhled na Jizerské hory, Lužické hory, Ještěd, Bezděz, Krkonoše nebo České Středohoří.

Po modré turistické značce (a později po červené) se k rozhledně dá dojít od obce Líska. Červená turistická značka vás sem dovede také z obce Studený.

Rozhledna je volně otevřená denně a po celý rok bez omezení.

Studenec, čedičový vrch poblíž České Kamenice, nosí jednu z vůbec nejstarších rozhleden v České republice už od roku 1888. První dřevěnou vyhlídkovou věž zde ale nechal postavit hrabě Kinský, tehdejší majitel zdejšího panství, už v roce 1854.


Nová železná rozhledna zde vznikla z iniciativy Horského spolku pro České Švýcarsko. Projekt rozhledny vypracoval Gustav Dittrich. Věž o celkové výšce 16,2 metry byla poprvé otevřena veřejnosti dne 15. července 1888. V roce 1893 zde nechal kníže Kinský zbudovat "Kinski Baude" neboli chatu s občerstvením pro turisty, která jim poskytovala také nocleh. Chata vyhořela v polovině minulého století a dnes z ní můžete spatřit pouze zbytky.


Od roku 1938 využívala rozhlednu strážní služba, pro veřejnost však uzavřena nebyla. Po více jak stoletém sloužení věže coby rozhledny na ni již zanechal otisk zub času a konstrukce byla poničena korozí. Její špatný technický stav už nedovoloval ani bezpečný výstup na vyhlídkový ochoz.


Společnost přátel Děčína měla od roku 1995 zájem na její rekonstrukci, ovšem u stavebního úřadu v České Kamenici se tento návrh setkal s nepochopením a rozhledna měla být dokonce stržena. Pouhý den před demolicí však byly bourací akce pozastaveny. Rozhledna byla totiž prohlášena za technickou památku. Nevyjasněné majetkové vztahy jen oddalovaly rekonstrukci a stav rozhledny se stále zhoršoval. Opravu se od roku 2007 snažilo iniciovat Občanské sdružení Studený a Lipnice, které založilo bankovní účet, na nějž byly ukládány finanční dary, určené na rekonstrukci rozhledny. Mimo to také vydalo zvláštní pohlednice na podporu rekonstrukce a vyhlášena byla i veřejná sbírka.


Rekonstrukce věže probíhala rozřezáním a za pomoci vrtulníku i přemístěním do firem LANA Litoměřice a Aqua Žernoseky, kde byla prováděna její oprava. Demontování probíhalo ve dnech 17. a 18. září 2007.


V září roku 2008 Klub českých turistů vybetonoval základové patky. Nýtování konstrukce proběhlo na hřišti v České Kamenici dne 30. října 2008. Poté se na Studenci osadilo prvních 16 schodů k nové rozhledně. Převoz rozhledny na Studenec byl stanoven na dny 2. a 4. prosince 2008, ale kvůli silnému větru nemohl odstartovat vrtulník, a tak se tato akce uskutečnila až 14. března 2009. Celkové náklady na rekonstrukci rozhledny se vyšplhaly na 3 miliony korun. Druhé slavnostní otevření v historii rozhledny se konalo 21. června 2009.

 

Autor: Andrea Štyndlová