ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Hořidlech u Chotiněvse

Příjemnou procházku a krásný výhled vám nabízí rozhledna na Hořidlech u Chotiněvse! Vydejte se na tuto železnou rozhlednu, nacházející se asi 10 km na východ od Litoměřic!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Chotiněves
GPS: 50.54096700, 14.26664200
Rozhledna na Hořidlech u Chotiněvse map

Rozhledna na Hořidlech u Chotiněvse - zajímavosti

Je položena v nadmořské výšce 371 metrů a oficiálně byla turistům zpřístupněna roku 2008. K vyhlídkové plošině ve výšce 13 metrů vede celkem 67 schodů, přičemž celková výška rozhledny činí 14 metrů. Z vyhlídky je pěkný pohled na České Středohoří, Dokskou pahorkatinu, Říp, Ještěd a na vysílač Buková hora.

K rozhledně se můžete snadno dostat např. od transformátoru z obce Jištěrpy a nebo od vodojemu v Chotiněvsi. Další možností je vydat se sem od božích muk u silnice Encovany-Třebutičky, a to přes louku a kolem lesní školky a dál přes les. Tato cesta má však poněkud horší terén a není ani značená. Všechny zmíněné cesty mohou být za deště rozbahněné.

Rozhledna je volně přístupná a otevřená denně bez omezení.

Zdejší rozhledna vznikla z iniciativy pánů Andrýska a Procházky z Třebutičky. Ti roku 2008 předložili tento nápad vedení obce. Obec Chotiněves následně odkoupila od Pozemkového fondu ČR potřebné parcely a vypsala výběrové řízení na stavbu rozhledny. Koncem léta roku 2008 bylo rozhodnuto, že stavbu provede společnost Atlas Steel. Ta rozhlednu vybudovala na podzim a 16. prosince 2008 proběhla kolaudace.


Tato rozhledna však není první stavbou, která na Hořidlech stojí. Až do doby po druhé světové válce na tomto místě totiž stávalo pohostinství s vyhlídkovou plošinou, jehož torzo najdeme poblíž dnešní rozhledny.

 

Autor: Andrea Štyndlová