ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Erbenova rozhledna v Ústí nad Labem

Využijte výhodné polohy Erbenovy rozhledny v místní části Ústí nad Labem- Dobětice, podnikněte výlet a vystoupejte až na její vrchol! Odměnou vám bude pocit mít Ústí nad Labem jako na dlani!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Severní terasa, Ústí nad Labem
GPS: 50.67862600, 14.05089100
Erbenova rozhledna v Ústí nad Labem map

Erbenova rozhledna v Ústí nad Labem - zajímavosti

Tato kamenná rozhledna se nachází na návrší Brand v Ústí nad Labem-Dobětice. Je položena v nadmořské výšce 420 metrů a poprvé byla turistům zpřístupněna roku 1933. K vyhlídkovému ochozu ve výšce 12 metrů nad zemí vede celkem 56 schodů a je z něj pěkný výhled na město Ústí nad Labem, Krušné hory a České Středohoří. Celková výška rozhledny je 15 metrů.

Z centra Ústí nad Labem se do Dobětic dostanete pomocí MHD. Z Dobětic se pak vydejte po zelené turistické značce Šrámkovou ulicí, pak po modré Brandtovou ulicí k rozhledně.

Rozhledna je v turistické sezóně od května do konce září otevřena každý den v době od 9 do 21 hodin. Od října do konce dubna pak od 9 do 16 hodin. Přes noc je rozhledna zavřena.

Na první pohled se vám možná Erbenova rozhledna bude zdát nenápadná. Je sice trochu menších rozměrů, ale zato se může pochlubit bohatou minulostí!

První rozhledna, která na tomto místě stála od roku 1889, byla vysoká 20 metrů. Její podezdívka byla z kamene a samotná konstrukce ze dřeva. Nesla jméno císaře Františka Josefa I. A vznikla z iniciativy Spolku pro České Středohoří a Krušné hory. Rozhledna však neměla dlouhého trvání, turistům totiž sloužila pouhých devět let. Zřítila se potom, co jí poničila silná zimní bouře.


Další rozhledna na sebe nenechala dlouho čekat. Vyrostla zde hned o rok později. Měla trámovou konstrukci, která lépe odolávala zdejším povětrnostním vlivům. Ani ona však příliš dlouho nevydržela nápory větru a po pěti letech spadla. Roku 1911 tuto rozhlednu definitivně zničil blesk.

Nová rozhledna zde byla vystavěna až v roce 1933, opět z iniciativy ústeckého spolku. Kamennou věž tehdy nechali přejmenovat na Erbenovu. Byla volně přístupná, což možná bylo na škodu, jelikož se často stávala terčem vandalů. Rozhledna pak zůstávala dlouhá léta bez povšimnutí a opravy se dočkala až v 80. a 90. letech.

Roku 2001 plánovala společnost Eurotel postavit si nedaleko svůj vysílač, ale z jejich plánů nakonec sešlo kvůli ochráncům přírody. Roku 2004 byly ohledně rekonstrukce rozhledny předloženy dva návrhy. První prosazoval zvýšení o kamennou nástavbu a druhý o kovovou nástavbu ve tvaru písmene E. Druhý návrh byl levnější, a proto se uvažovalo především nad ním. Později byl však zamítnut, a to především kvůli nesouhlasu občanů a Klubu českých turistů. Nakonec byl vybrán jeden z projektů arch. Libora Čížka a rozhledna byla roku 2006 navýšena o 7 metrů.

V současné době je provozovatelem rozhledny Úřad městského obvodu Ústí nad Labem- Severní terasa. Rozhledna je v majetku města Ústí nad Labem.

 

Autor: Andrea Štyndlová