ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Čubově kopci u Francovy Lhoty

Podnikněte výlet na netradičně vyhlížející dřevěnou rozhlednu na Čubově kopci a nebudete zklamaní! Naopak, zdejším výhledem do dalekého okolí budete příjemně překvapeni!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Francova Lhota
GPS: 49.19479000, 18.13242900
Rozhledna na Čubově kopci u Francovy Lhoty map

Rozhledna na Čubově kopci u Francovy Lhoty - zajímavosti

Stavba se nachází asi 2 km na východ od Francovy Lhoty, přibližně 25 km na jihovýchod od Vsetína.

Je položena v nadmořské výšce 720 metrů a její celková výška je 18 metrů. K vyhlídkové plošině ve výšce 15 metrů vede dohromady 58 schodů. Směrem na západ a na sever je odtud vidět kotlinu mezi Vizovickými vrchy, Makytou a Javorníky. Jižní strana otevírá výhled na Bílé Karpaty. Na východ je vidět Lyský průsmyk a Súlovské skály. S orientací vám pomůžou panoramatické cedule, které sem byly umístěny roku 2004.

K rozhledně se dá dostat z Francovy Lhoty, budete-li sledovat modrou a červenou turistickou značku, vedoucí od autobusové zastávky kolem střeleckého vrchu. Tato cesta je dlouhá asi 3 km.
Autem můžete dojet až na severní kraj vesnice a odtud pak jít po modré turistické značce a jít ještě asi půl kilometru.

Rozhledna je otevřena denně a volně přístupná po celý rok.

Rozhledna originálního vzhledu najdete poblíž česko-slovenských hranic na Čubově kopci v Javorníkách. Již mezi lety 1941-42 zde byla stavěna dřevěná věž. O její výstavbu se zasloužil Zeměpisný ústav Ministerstva vnitra. Konstrukce byla ze dřeva a stála zde někdy do konce druhé světové války.


Klasická rozhledna zde vznikla až roku 1991 z iniciativy zemědělského družstva Francova Lhota. Vznikla dřevěná stavba o čtyřech patrech a výšce 16 metrů. I přesto, že byla rozhledna opatřena ochrannými nátěry, neodolala zdejším klimatickým podmínkám a dřevokazným houbám, a tak musela být v roce 2004 rozebrána.


Vzápětí se zde začala budovat nová rozhledna o výšce 18 metrů. Její konstrukce je také ze dřeva (smrkového a modřínového) a v oblasti přízemí má stříšku. Její tvar připomíná valašský klobouk, tzv. lepák. Projekt vypracoval arch. Závada. Rozhledna pak byla znovu otevřena dne 20. srpna 2004. Každý rok v tento den se zde koná přátelské posezení a také vítání Nového roku.

 

Autor: Andrea Štyndlová