ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Vartovna u Seninky

Máte rádi moderní konstrukce a přitom byste chtěli podniknout výlet do přírody? Pak využijte možnosti, jaké vám nabízí rozhledna Vartovna u Seninky!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Seninka
GPS: 49.30005400, 17.94319200
Rozhledna Vartovna u Seninky map

Rozhledna Vartovna u Seninky - zajímavosti

Tato stavba se nachází na kopci Vartovna, asi 2 km na východ od obce Seninka a přibližně 10 km na jih od Vsetína. Její základ je kamenný a ocelová konstrukce nese dřevěné prvky. Je položena v nadmořské výšce 651 metrů a oficiálně byla zpřístupněna v roce 2009.

Celková výška stavby je 38 metrů a k vyhlídkové plošině vede dohromady 213 schodů. Je odtud krásný výhled na Vizovické vrchy, Vsetínské a Hostýnské vrchy, Beskydy, Chřiby, Javorníky, Malou Fatru a další.

K rozhledně se dostanete např. po žluté turistické značce ze Seninky, odkud je to asi 2 km. Můžete se též napojit na modrou turistickou značku, vedoucí z Pozděchova do Vsetína. Zelená turistická značka pak spojuje Liptál a Valašskou polanku a vede také přes rozhlednu.

Během června a září je rozhledna otevřena o víkendech a svátcích mezi 10. a 18. hodinou. O letních prázdninách se sem dostanete denně kromě pondělí. Přímo u rozhledny si můžete koupit občerstvení, pohlednice a upomínkové předměty.

Zdejší rozhlednu mohou turisté navštěvovat už od konce roku 2009. Do územního plánu obce však byla rozhledna zapracována už od roku 1996. Dříve zde údajně stála hláska pro případ vpádu Turků. S návrhem postavit na Vartovni rozhlednu přišly okolní obce Seninka, Jasenná, Lesovec, Liptál, Pozděchov, Prlov a Valašská Polanka. Krajský úřad Zlín roku 2007 poskytl dotaci na její stavbu a následně bylo osloveno celkem pět firem, které měly vypracovat projektovou dokumentaci a návrh rozhledny. Nakonec byl vybrán projekt arch. Ivana Bergmanna ze Zlína.


Stavba rozhledny probíhala od dubna až do listopadu roku 2009. Slavnostní poklepání na základní kámen rozhledny se uskutečnilo 9. července 2009.

 

Autor: Andrea Štyndlová