ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Naučná stezka Švandy Dudáka Strakonice

V letech 2007-2008 byla otevřená naučná stezka, vedoucí po stopách Švandy Dudáka, tedy - jak jinak, než ve Strakonicích. Stezka je dlouhá asi 15 km a lemuje ji 7 zastavení s informačními tabulemi, z nichž se turisté dozví především o historii dudáctví v oblasti Strakonic, budou si moci prohlédnout dobové fotografie, poslechnout báchorky, vyprávění i písničky, vše, co nějak souvisí s dudami jako hudebním nástrojem a dudáctvím obecně.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: věž Jelenka, Strakonice
GPS: 49.25820000, 13.90110000
Naučná stezka Švandy Dudáka Strakonice map

Naučná stezka Švandy Dudáka Strakonice - zajímavosti

Stezka je po celé délce značená žlutou turistickou značkou a první zastávka je na strakonickém hradě pod věží Jelenkou. Druhá zastávka vede kolem řeky Otavy až k napodobenině Stonehenge a dál pak k ulici MUDr. Karla Hradeckého se dvěma sakrálními stavbami v historizujícím stylu.

Posléze vás čeká první náročnější výšlap, vedoucí k Šibeničnímu vrchu, kde se v průběhu 16. až 18. století popravovalo, a kde kdysi stávala kamenná šibenice. Zajímá vás, proč zrovna tohle místo se nachází na trase naučné stezky Švandy Dudáka? Pověst totiž vypráví, že právě tady hrál Švanda Dudák čertům nebo divým ženám, a prý zde přišel o kouzelnou moc svých dud a zachránil si tady svou duši.

Poté se stezkou dostanete přes Ryšavou, Hliničnou a Kuřidlo (vrchy) do Dražejova, osady, kde prý Švanda Dudák hrával pro potěšení. V těchto místech se naučná stezka mírně stáčí a vede opět ke Strakonicím přes údolí Otavy a na Kalvárii, vrch se hřbitovem, kde je Švanda Dudák pochovaný. Hřbitov tady byl už před časem zrušen, nicméně rozhodně sem zavítejte už jen kvůli Švandově lípě, krásnému stromu, který zde stojí už asi 300 let. Pohlédnout na ni ale můžete jen z povzdálí, protože roste na soukromém pozemku.

Naučná stezka pak končí tam, kde začala, tedy u strakonického hradu.

Celá stezka je dlouhá asi 15 km, jak bylo zmíněno, nicméně ti, kteří až tak dlouhou cestu nezvládnou, si ji mohou zkrátit tak, že z vyznačeného okruhu sejdou o něco dřív. I při celkovém projití ale trasa není nijak zvlášť náročná a na mírné stoupání narazíte spíše sporadicky.

 

Autor: Andrea Štyndlová