ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Naučná stezka Zemská brána

Naučná stezka Zemská brána se nachází v chráněné krajinné oblasti Orlické hory. Najdeme ji u Klášterce nad Orlicí, je poměrně nenáročná, takže ji s přehledem zvládnou i menší děti, a provede nás zdejší přírodou Orlických hor.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Bartošovice v Orlických horách
GPS: 50.14184190, 16.57974220
Naučná stezka Zemská brána map

Naučná stezka Zemská brána - zajímavosti

Kudy vás stezka provede?

Pramen Divoké Orlice leží v Polsku a na území naší republiky se vlévá poblíž Trčkova, vytváří asi 30 km dlouhou hranici s Polskem až k Zemské bráně. U města Týniště nad Orlicí se spojuje s Tichou Orlicí a vytváří s ní řeku Orlice, která se pak vlévá do Labe.

Přírodní rezervace Zemská brána je bezesporu nejkrásnějším úsekem, kterým tato řeka protéká. V říčním korytě je řada peřejí a balvanů, dokonce řeku lemují i rulové skalní útvary.

Mosty v naučné stezce

Zmiňme se alespoň krátce o mostech na území naučné stezky Zemská brána. Ten první je kamenný a najdeme ho na počátku stezky. Pochází z roku 1903 a v letech 2004-2005 prošel rekonstrukcí. Most velmi romanticky zapadá do okolní krajiny a budí dojem skutečné brány do Čech.

Dále zmiňme také Pašeráckou lávku, která kdysi, v dávných dobách, skutečně sloužila pašerákům. Její původní podoba byla zcela jiná než ta, se kterou se setkáte dnes. V současné době se jedná o dřevěný můstek.

Zajímavá místa

Zajímavým místem na trase stezky Zemská brána je lovecký empírový zámeček Lusthaus, který byl v pozdějších letech využívaný coby mlýn. Bohužel ani původní zámecký park si svou podobu do současné doby nezachoval.

Cestou narazíte také na několik pevnostních staveb z období před druhou světovou válkou.

Dalším zajímavým místem je Ledříčkova skála, která dosahuje výšky až 15 metrů, a v jejíž stěně se ukrývá malá jeskyně, která sloužila jako útočiště loupežníka Ledříčka.

Charakter

Na silnici mezi Bartošovicemi a osadou Čihák se nachází parkoviště, které představuje začátek stezky. Ta pak vede přes zmíněný kamenný most údolím Divoké Orlice a končí v osadě Amerika nedaleko Klášterce nad Ohří. Celková délka trasy se pohybuje kolem 3 km, najdeme na ní celkem 10 zastávek a řadí se spíše mezi ty nenáročné a vhodné i pro děti.

 

Autor: Andrea Štyndlová