ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Naučná stezka Povydří

Romantické údolí řeky Vydry, protékající národním parkem Šumava, je svým kouzlem určitě známé nejednomu z vás. Proslulý je její úsek s balvanitým korytem nebo známá Čeňkova pila - a právě u ní začíná naučná stezka Povydří. Jen kousek odtud se Vydra stéká s říčkou Křemelnou a mění se v Otavu.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Antýgl-parkoviště u autokempu
GPS: 49.10992190, 13.49308280
Naučná stezka Povydří map

Naučná stezka Povydří - zajímavosti

Kudy stezka vede?

Z celé Šumavy je právě Povydří známé jako nejkrásnější místo a naučná stezka prochází právě touto přírodní nádherou: údolím říčky Vydry, které je porostlé hlubokými lesy a převážně po velmi pohodlné cestě, která dřív sloužila ke svážení dřeva. Říčka je takřka po celou cestu turistům v dosahu.

Je velmi krásné pozorovat, jak se původně poklidný tok říčky najednou mění v divoký kaňon s velkým množstvím balvanů omletých vodou. Řeka si mezi nimi hledá cestu a vytváří peřeje. Možná vás také překvapí, že barva vody řeky Vydry je rezavá. To je způsobeno několika potůčky, které vytékají z rašelinišť a pak se vlévají právě do Vydry.

Jak už bylo řečeno, začátek naučné stezky Povydří je u Čeňkovy pily a přibližně v polovině narazíte na Turnerovu chatu, kde je možné se občerstvit. Naučná stezka je po celé své délce určena pouze pro pěší a cyklistům je vjezd na ni zakázán. Konec stezky je poblíž silničního mostu před Antýglem, k němuž je to asi 200 ze stezky, a kde je také možné se občerstvit. Celková délka stezky je asi 7 km a narazíte na ní na 7 zastávek s informačními tabulemi.

 

Autor: Andrea Štyndlová