ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Naučná stezka strážců hranice

Z názvu naučné stezky lze na první pohled vyčíst snad jen to, že se nachází poblíž hranic naší republiky, a že se bude vázat k historii její ostrahy. Naučnou stezku strážců hranice najdeme v půvabné přírodě Šumavy v Kašperských horách v okrese Klatovy a je dlouhá necelých 20 km. Obránci našich hranic se v těchto místech pohybovali již od středověku a informační zastávky na naučné stezce turisty mimo jiné seznamují také s touto historií, zahrnující dobu středověku, novověku, dobu, kdy zde byla finanční stráž, kdy zde probíhala výstavba opevnění čs. armády až po železnou oponu. Vše je doplněno o informace o životě lidí, kteří v pohraničí žili i o pašerácích.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Kašperské Hory
GPS: 49.14408890, 13.55419500
Naučná stezka strážců hranice map

Naučná stezka strážců hranice - zajímavosti

Kudy stezka vede?

Naučná stezka se táhne přes Kašperské hory, Amálino údolí, Řetenice a přes hrad Kašperk. Začátek trasy je na náměstí v Kašperských horách, ale na cestu lze vyrazit i z parkoviště pod Kašperkem.

Z úvodní informační tabule na náměstí v Kašperských horách se dozvíte něco o naučné stezce obecně a základní informace k obraně hranic. Další zastavení turisty seznamuje s obranou hranic v období středověku, ukazuje osudy finanční stráže v kontrastu s pašeráky a velmi zajímavý je zápis z protokolu s pašerákem Kiliánem Nowotnym.

Další zastávky se věnují typům lehkého opevnění a postavě proslulého pašeráka Kiliána Nowotného coby literární postavě knihy, jejímž autorem je Rudolf Kalčík. Turisté se dále dozví něco z historie obce Ždánov, která již zanikla, podrobnější informace o řopících, hraničářských jednotkách, ostraze hranic na hradě Kašperk, nebo o postavě pašeráka Josefa Hasila.

Charakter stezky

Naučná stezka je značena zelenou barvou, při jejím zdolání překonáte převýšení 600 metrů a celá cesta (necelých 20 km) vám zabere přibližně 6 - 7 hodin chůze. Stezka vede po lesních cestách, asflatkách i pěšinách.