ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Naučná stezka oppidum Stradonice

Na Křivoklátsku, na pravém břehu řeky Berounky, sousedí s městem Nižbor obec Stradonice.
Rozsáhlé návrší nad Stradonicemi bývalo keltským hradištěm neboli oppidem. Jeho zrod spadá zhruba do 2. století před naším letopočtem. Rozkládalo se na více než 90 ha a bylo jedním z nejvýznamnějších obchodních a výrobních center své doby.

Naučná stezka oppidum Stradonice Naučná stezka oppidum Stradonice Naučná stezka oppidum Stradonice Naučná stezka oppidum Stradonice Naučná stezka oppidum Stradonice Naučná stezka oppidum Stradonice

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Nižbor
GPS: 49.99256390, 14.00215560
Naučná stezka oppidum Stradonice map

Naučná stezka oppidum Stradonice - zajímavosti

Kromě hospodářských a obytných stavení a dílen mělo i mincovnu, kde byly odlévány známé zlaté keltské mince „duhovky“. Bylo obehnáno mohutnými hradbami až 2,5 m silnými. Přesto neodolalo řádění germánských Markomanů a počátkem našeho věku zaniklo.

Koncem 19. století byl v místě, kde dnes stojí dřevěný kříž, nalezen kožený vak se zlatými mincemi. Své štěstí zde pak zkoušeli hledači pokladů. Našli desítky tisíc různých předmětů. Kosti zvířat, které byly využity k výrobě kostní moučky, ale i keramické nádoby, nástroje, šperky a mince.

Archeologové při průzkumech v pozdějších letech už jen zmapovali a zdokumentovali vyrabované návrší. I tak se Stradonice zapsaly v odborných kruzích jako třetí největší archeologický objev Evropy z keltského období.

Naučná stezka, která se dnes klikatí bývalým oppidem, měří 4 km, má 6 zastavení s informačními tabulemi a poskytuje krásné výhledy na křivoklátské kopce a lesy. Její začátek najdete hned u silnice vedoucí z Nižboru, v místech kde stojí stradonický kostel a hřbitov.

Podrobnější informace o keltské kultuře můžete získat právě v sousedním Nižboru na zámku v Informačním centru keltské kultury.

 

Autor: Ivana Dondová