ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Cinibulkova naučná stezka

Rádi byste poznali krásy Kokořínska a zároveň podnikli příjemnou a ne zas tolik náročnou procházku? Pak se vydejte Cinibulkovou naučnou stezkou! Prochází jižní částí CHKO Kokořínsko, Kokořínským dolem a směrem na sever od města Mšeno.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Cinibulkova, Mšeno
GPS: 50.44226110, 14.63002810
Cinibulkova naučná stezka map

Cinibulkova naučná stezka - zajímavosti

Turisticky se jedná o atraktivní lokalitu, která vás nadchne divokostí kraje s pískovcovými skalními útvary a bludišti, s hlubokými roklemi a lesy. Na naučné stezce poznáte město Mšeno a jeho historii, krásy zdejší přírody a dozvíte se o fauně, pro které je tato oblast domovem.

Josef Bedřich Cinibulk ( 1876 - 1944)

Josef Bedřich Cinibulk působil ve Mšeně jako učitel a rád také propagoval turistiku v oblasti Kokořínksa.

Trasa Cinibulkovy stezky

Zpočátku vede stezka po silnici, ale poté, co vstoupíte do skalního města, změní se i charakter cesty. Stoupání a klesání je častější, stezka se táhne jako had mezi skalami a skrz úzké mezery skalních bloků.

Nejnáročnějším místem celé Cinibulkovy stezky je skalní Bludiště u hájovny Na Rovinách, kde je zapotřebí šplhat s pomocí řetězu po schůdcích vytesaných do skály do výšky asi pěti metrů. I přes tuto obtížnost je právě tento úsek asi nejkouzelnější z celé Cinibulkovy stezky.

Původně měla Cinibulkova stezka charakter vyznačené trasy bez informačních panelů. V letech 2009 a 2010 došlo k přebudování celé trasy. Ta dnes začíná i končí na náměstí ve Mšeně, její délka je asi 9 km a najdete na ní 5 zastávek:

1. Lesy - o lesech v České republice obecně, o specifikách lesů na Kokořínsku a informace o funkci lesa.

2. Geologie - informace o tom, co jsou to voštiny, o geologickém vývoji Kokořínska a charakteristika této oblasti z geologického hlediska.

3. Lesní fauna - zmínka o ptácích, mravencích a pavoucích, žijících v této oblasti.

4. Lesní flóra - vyobrazení a popis jaterníku podléšky, borůvky černé, rulíku zlomocného, janovce metlatého, plicníku lékařského a konvalinky vonné.

5. Historie Mšena - odkud pochází název Mšeno, historie města v datech a zmínka o Josefu Bedřichovi Cinibulkovi.

Projití celé stezky vám zabere asi 3 hodiny.

 

Autor: Andrea Štyndlová