ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Elektrárna královského města Písek

Vodní elektrárna královského města Písku je svého typu nejstarším podobným objektem v Čechách. Poté, co prošla rozsáhlou rekonstrukcí, byla roku 1997 zpřístupněna veřejnosti.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Podskalí 2537, Písek
GPS: 49.30751390, 14.14626110
Elektrárna královského města Písek map

Elektrárna královského města Písek - zajímavosti

Večer 23. června 1887 se kolem desáté hodiny díky elektrotechnikovi a vynálezci Františku Křižíkovi v centru města Písku rozsvítilo několik obloukových lamp a toto jihočeské město se tak do historie zapsalo jako jedno z prvních měst v Čechách, kde bylo využito elektrické osvětlení. Lampy tehdy byly poháněny dynamem na parní pohon, což bylo řešením pouze provizorním, zajištěném lokomobilou. Za rok na to byla ale v místech Podskalského mlýna vybudována zcela nová vodní elektrárna, dnes nejstarší zařízení tohoto druhu u nás. K výrobě proudu zpočátku sloužilo vodní kolo poháněné dynamem, ovšem od roku 1901 bylo toto řešení nahrazeno dvěma Francisovými turbínami.

V roce 1994 už byly ukončeny rozsáhlé rekonstrukce elektrárny a poté následovalo opětovné uvedení do provozu. V červnu roku 1997, kdy se konala oslava sta let od rozsvícení první žárovky v Písku, bylo veřejnosti otevřeno muzeum osvětlování města s dosud funkčním zařízením.

Nejvyšší výkon turbín, které pracují dodnes, je 2 x 50 hp. Původně byl elektrárnou dodáván do sítě střídavý proud o napětí 150 V, od roku 1926 byl ale změněn na třífázový.

Dnes je budova elektrárny využívána jako muzeum vodních motorů a osvětlení. V srpnu roku 2002 byl objekt během povodní zatopen do výšky dvou až čtyř metrů. Návštěvníkům je elektrárna v Písku otevřena od dubna do října.

 

Autor: Andrea Štyndlová