ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Vodní mlýn ve Slupi

Pečivo a další výrobky z mouky jsou nedílnou součástí našeho jídelníčku. Nejinak to bylo u našich předků a tak stavba mlýnů na obilí byla vždy důležitá. Jeden z takových vodních mlýnů, významnou technickou památku, si můžete prohlédnout a zároveň se tu dozvědět zajímavosti z vývoje mlynářské techniky. A kde ten mlýn najdete? V obci Slup, asi 15 km jihovýchodně od Znojma. Objekt spadá pod správu Technického muzea v Brně, díky kterému byl zrekonstruován a uvedena v něm expozice mlynářské techniky.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Slup
GPS: 48.78350690, 16.20070810
Vodní mlýn ve Slupi map

Vodní mlýn ve Slupi - zajímavosti

Budova mlýna je jednou z nejvýznamnějších svého druhu v celém Česku. Jedná se o velkomlýn se čtyřmi vodními koly a náhonem, jehož vznik souvisel s vývojem rozsáhlého krhovicko-jaroslavického náhonu, který sloužil jako zdroj pohonu pro čtyři mlýny, kromě Slupi ještě Neslovicím, Nicmanicím a Oleksovičkám. Napájel také soustavu rybníků v okolí.

První zmínka o mlynáři ve Slupi pochází z listiny z roku 1512. V 16. a 18. století se jednalo o jeden z největších mlýnů na Moravě. Samotná budova mlýna byla původně nejspíš gotická, v první čtvrtině 17. století však byla radikálně přestavěna do pozdně renesančního stylu. Tuto podobu si zachoval mlýn dodnes a je tak krásnou ukázkou renesanční užitkové architektury.

V obytných částech budovy jsou umístěny expozice ukazující vývoj mlynářství od pravěku až do 20. století, obsahující cenné listiny a dokumenty. V prostorách mlýna jsou čtyři kompletní výrobní celky, jež jsou předváděny v provozu. Dokumentují různé techniky mletí obilí – české (staročeské) složení s jednoduchou mlecí technikou, kašnik, což je pozměněné české složení uzpůsobené k mletí prosa, amerikánské mlýnské složení a válcové nebo-li periodické mlýnské složení, které je základem automatické práce mlýna.

Každý rok v září se před mlýnem konají Slavnosti chleba, setkání lidových řemesel a folklórních souborů. Je to vždy velká sláva, kterou žije celá obec i okolí.

 

Autor: Martina Limbergová