ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Přehrada Les Království Bílá Třemešná

Červená stříška kamenných věžiček, umístěných na koruně hráze už z dálky působí jako zámek s pohádkovou atmosférou. Jedná se však o objekt, který byl roku 1964 vyhlášen technickou památkou, a který se dnes řadí k vůbec nejnavštěvovanějším přehradám v České republice. Najdeme ji na řece Labi nedaleko Dvora Králové nad Labem.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Bílá Třemešná, Bílá Třemešná
GPS: 50.45811000, 15.76787000
Přehrada Les Království Bílá Třemešná map

Přehrada Les Království Bílá Třemešná - zajímavosti

Přehradě Les Království se také někdy říká Bílá Třemešná. Je vsazena doprostřed lesů pod vrch Zvičina a dostaneme se k ní po úzké silnici, vedoucí z Bílé Třemešné do Nemojova, směrem na Hostinné. Po přejezdu hrázní koruny narazíme na parkoviště, odkud se můžeme na procházku vydat po levém břehu hráze po zeleně značené turistické stezce.

Účel stavby

Přehrada Les Království se začala stavět především díky povodním, které doprovázely každé jarní tání sněhu v Krkonoších, díky němuž se zvedla hladina vody středního toku Labe a ta pak zaplavila oblasti Jaroměře a Dvora Králové. Patrně nejhorší povodeň zde řádila roku 1897, kdy její ničivou sílu pocítili až v Pardubicích. Následně pak bylo rozhodnuto o stavbě dvou nádrží, jejichž úkolem bude jarní vody zadržovat. První z nich byla vystavěna u Špindlerova Mlýna a druhá zde, u Bílé Třemešné.

Stavba přehrady

Projekt přehrady byl vypracován někdy kolem roku 1903, ale se stavbou bylo započato až za sedm let. Po stavbě základů a dalších pracích však bylo vše přerušeno rokem 1914 a první světovou válkou. Práce pak mohly pokračovat zase až od roku 1920. Už v roce 1917 ale přehrada dokázala zachytit přívalovou vlnu z Krkonoš a zabránila zaplavení Dvora Králové.

Technické řešení přehrady je velmi zdařilé. Byla vystavěna z kvádrů králodvorského pískovce z místních lomů, je opatřena elegantním obloukem a voda je odváděna pomocí dvou bočních tunelů, z nichž pravý je potrubím propojen s vodní elektrárnou, která byla spuštěna roku 1923.

Při maximálním stavu odtok vody zajišťuje pět přepadů pod korunou, každý o šířce bezmála 11 m.

Díky svému technickému provedení a estetičnosti byla přehrada Les Království na Labi roku 1964 vyhlášena národní technickou památkou. Je vystavěna v duchu pseudogotiky, připomíná vznešený hrad, a také díky tomu ji vyhledává množství turistů.