ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Důl Michal Ostrava

Areál kamenouhelného dolu Michal se rozkládá v bezprostřední blízkosti ZOO Ostrava, v městské části Michálkovice. Tehdejší rakouský stát se snažil podporovat uhelné hornictví a právě díky této snaze vznikl v 19. století důl Michal. První jáma, nazvaná Ferdinand, zanikla během 80. let 19. století. Druhá jáma byla pojmenována jako Vrtná a třetí nesla jméno Michal podle zesnulého c.k. dvorního rady Michaela Leiera.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Československé armády 413, Ostrava-Michálkovice
GPS: 49.84253000, 18.34363000
Důl Michal Ostrava map

Důl Michal Ostrava - zajímavosti

Roku 1856 důl koupila společnost Severní dráhy Ferdinandovy, z jejíhož podnětu byla vystavěna železnice, vedoucí z Vídně přes Ostravu až k polským solným dolům. Vlastníkem dolu Michal byly Severní dráhy Ferdinandovy až do roku 1945, kdy došlo k jeho začlenění do Ostravsko-karvinských kamenouhelných dolů.

Roku 1946 došlo k jeho přejmenování podle Petra Cigra, poslance rakouského říšského sněmu a od té doby se pak název dolu změnil ještě několikrát. V roce 1993 důl ukončil těžbu a vyjetí poslední klece těžního stroje se konalo 2 června 1994. O rok později byla těžní jáma zasypána a ještě během roku 1994 zdejší areál převzalo Ministerstvo kultury ČR. To zde zřídilo Průmyslové muzeum v Ostravě, které se později sloučilo s Památkovým ústavem v Ostravě.

Během minulého století došlo na dole Michal pouze k omezeným stavebním úpravám, díky čemuž se areál zachoval do dnešní doby takřka bez podstatnějších změn. Jedná se proto o zcela jedinečný technický, ale i architektonický celek. Památkářům se podařilo zachovat celý areál v jeho původní podobě, jejíž autenticita je dotažena do naprostých detailů. Návštěvník má totiž během prohlídky dolu pocit, jako by lidé, kteří zde kdysi pracovali, odešli jen před několika málo hodinami. Zcela autenticky působí například ohmatané zábradlí, špinavé stěny, ošlapané schody i starý nátěr. Snaha zde cokoli zkrášlit a vylepšit zde rozhodně neproběhla.

Součástí expozice je například kancelář geologa, expozice první pomoci nebo dispečink. Veřejnosti je přístupný původní důlní areál včetně technického zařízení a strojovny, a to jako cesta horníka od šaten až do vlastní těžební jámy. Památkářům se v Dole Michal podařilo zachovat koncepci "posledního pracovního dne".

Důl Michal je Národní kulturní památkou.

 

Autor: Andrea Štyndlová