ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Vodní hamr Dobřív

Vodní hamr v obci Dobřív je technická památka, v České republice zcela ojedinělá, doplněná ukázkami dobového zařízení. Hamr stále funguje a jeho provoz zajišťují kováři. Budova hamru je zděná a pochází z počátku 19. století, kdy zde byla vystavěna v místech starších dřevěných hamrů, vybudovaných v letech 1658 a 1701. Vodní hamr dodnes disponuje bohatým strojním vybavením z 19. století a najdeme ho při severovýchodním okraji obce Dobřív, u Huťského rybníka.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Dobřív
GPS: 49.71956690, 13.69216420
Vodní hamr Dobřív map

Vodní hamr Dobřív - zajímavosti

Historie výroby železa v Dobřívě sahá až k počátkům 14. století a končí někdy v polovině 20. století. Fungovaly zde výhně sloužící k prvotní výrobě železa z rud, zkujňující hamry i vysoké pece nebo pudlovna či válcovna a dokonce také nářaďový hamr. 

Ve vodním hamru v Dobřívě se původně zkujňovalo vysokopecní surové železo, ze kterého se následně kovaly tyčové polotovary. Poté, co byla ocelářská technologie rozšířena a modernizována, vyrábělo se od konce 60. let 19. století v hamru těžké kované nářadí.

Vodní hamr Dobřív v současné době pro návštěvníky pořádá zrychlený kurz kovářského řemesla, při kterém se naučí kovat pod malým hamrem. Ti, co kurz absolvují, obdrží výuční list se znakem hamru a podpisy zdejších kovářů.

V současné době je vodní hamr v Dobřívě pod správou Muzea Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech, jímž je v hamru zajištěna stálá expozice, běžný provoz a tzv. Hamernický den, který je zde pořádán každou třetí sobotu v květnu. Zahrnuje nejrůznější kulturní akce a především prezentaci kovářství.

Zdejší hamr pochází ze 16. století, ale jeho podoba je výsledkem přestavby, která byla provedena v letech 1825-30. Voda původně poháněla pět kol, v současné době už to jsou jen čtyři kola, které pohánějí elektrický generátor a stroje. Během třicetileté války se v hamru dokonce vyrábělo nejen nářadí, ale také dělové koule pro vojáky. V roce 1724 se zde započalo s výrobou cvočkářského a hřebíkového zboží a po druhé světové válce zde probíhala výroba radlic pro pluhy a různého nářadí. Činnost v hamru byla ukončena kolem roku 1956.

 

Autor: Andrea Štyndlová