ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Větrný mlýn Vrátno

Uprostřed polí nedaleko Vrátna stojí větrný mlýn holandského typu, pěkně působící stavba s vysokou šindelovou střechou, atrapou větrné růžice a novou bílou fasádou. Nechal ho vystavět Václav Mareček, místní statkář, a jeho stavbu provedl Medos ze Mšena, zednický mistr, v roce 1870. Na stavbu mlýna byl použit lomový kámen z pískovcových lomů. Větrný mlýn u Vrátna se řadí k vůbec nejkrásnějším mlýnům v Čechách.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Vrátno
GPS: 50.44394190, 14.70379530
Větrný mlýn Vrátno map

Větrný mlýn Vrátno - zajímavosti

Obec Vrátno najdeme na Mladoboleslavsku a větrný mlýn stojí právě poblíž této obce.  Má neobvykle vysokou střechu s vikýři, která už bohužel není původní, stejně jako větrné kolo, které sem bylo vsazeno během rekonstrukce na konci 20. století. Vrátenský mlýn tvoří půvabnou dominantu zdejšímu kraji a lze se k němu dostat od křižovatky mezi obcemi Kluky a Vrátno. Brzy po rekonstrukci začal mlýn znovu chátrat.

V současné době je mlýn u Vrátna v rukou soukromého majitele a je upravený na stavbu rodinného domu. Na pozemku, na kterém se nachází, stojí také rodinný dům z 90. let, který sloužil coby bydlení pro správce. Součástí budovy jsou prostory o dispozici 5+1, přičemž v prvním nadzemním podlaží je vstupní hala se schodištěm, obytná místnost s krbem a kuchyňským koutem. Ve druhém nadzemním podlaží je také chodba se schodištěm, k tomu dvě obytné místnosti a koupelna. Ve třetím nadzemním podlaží je chodba se schodištěm, koupelna, WC, obytná místnost s krbem a točitým schodištěm, které vede do podkrovního obytného prostoru.

Během rekonstrukce sem nechal vlastník zavést přípojku vody, stožárovou trafostanici, elektrické sloupy a nechal vybudovat štěrkem zpevněnou přístupovou cestu.

Mlýn stojí na samotě, přibližně jeden kilometr od obecní zástavby. Pochází z roku 1870 a naposledy se v něm mlelo roku 1923. Okolí mlýna je mimořádně malebné. Stojí totiž nedaleko hradu Kokořín a dokonce s výhledem na Bezděz.

 

Autor: Andrea Štyndlová