ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Dolský mlýn Jetřichovice

Plánujete prázdniny v kouzelné oblasti Českého Švýcarska a hodil by se vám tip na výlet? Pak rozhodně vyrazte k Dolskému mlýnu v Jetřichovicích! Jedná se o romantické místo při soutoku řek Jetřichovická Bělá a Kamenice, jen něco málo přes kilometr od Kamenické Stráně a asi tři kilometry od Jetřichovic.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Jetřichovice, Růžová
GPS: 50.84858060, 14.34753310
Dolský mlýn Jetřichovice map

Dolský mlýn Jetřichovice - zajímavosti

Do současné doby se dochovala bohužel už pouze zřícenina mlýna, který původně poháněla tři kola. Od roku 2007 je Dolský mlýn zapsán na seznam kulturních památek.

Dolský mlýn v pohádkách

Budete-li mít dojem, že vám toto místo něco připomíná, a že jste ho snad už někdy viděli, tak možná nebudete daleko od pravdy. Objevil se totiž ve filmové pohádce Pyšná princezna z roku 1952, a to i s náhonem. Tehdy býval mlýn ještě plně funkční.

V roce 2008 se objevil také v pohádce Peklo s princeznou, ovšem tehdy už bylo využito jen jeho rozpadajících se zdí, a to k vytvoření strašidelné čertovské atmosféry.

Asi půl kilometru od Dolského mlýna najdete památný strom, královský smrk, vysoký asi 27 metrů a s obvodem kmenu 3 metry. Na tomto místě stojí už bezmála dvě století.

Jak se sem dostanete?

Pěkná cesta (a taky asi nejjednodušší) k Dolskému mlýnu vede z Jetřichovic, vzdálených asi 3 km. Pěšky se k mlýnu můžete vydat po lesní cestě a žluté turistické značce.

Vlakové nádraží je odtud nejblíže v České Kamenici, vzdálené asi 10 km a nejbližší autobusovou zastávku najdete v České Lípě.

Historie mlýna

Písemné prameny se o mlýně poprvé zmiňují v roce 1515. Mlýn měl tehdy tři kola, z nichž dvě poháněla mlecí zařízení a třetí pilu. Počínaje rokem 1696 mlýn vlastnili Pohlové, jejichž majetkem byl až do roku 1910. V roce 1727 byl barokně přestavěn a dalšími přestavbami pak prošel v letech 1819 a 1845.

K opuštění mlýna došlo v roce 1945 a od té doby pustne, z obvodových zdí se dochovaly jen zbytky a torza.

Legenda o Dolském mlýně

V 16. století se zde údajně odehrála tragédie. Syn mlynáře tehdy odešel do světa na zkušenou a po letech se vracel domů s velkým majetkem. Cestou se stavil v hospodě, kde se svým jměním směle chlubil.

Po letech, kdy syn nebyl doma, se změnil. Nechal si narůst plnovous a chtěl rodiče překvapit. Ubytoval se proto ve mlýně jako pocestný a mlynář s mlynářkou ho skutečně nepoznali. Jeho majetek je však lákal natolik, že v noci svého syna - pocestného zabili, okradli a tělo zakopali v lese.

Hned ráno mlýn navštívil sedlák a ptal se po mlynářově synovi. Tomu vše došlo a ani on, ani jeho žena, neunesli pocit, že zavraždili vlastního syna. Ještě ten den jeho žena skočila do náhonu a on sám se oběsil.

Od těch dob prý v okolí mlýna bloudí duše zavražděného syna a čeká na osvobození.

 

Autor: Andrea Štyndlová