ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Štola Starý Martin v Krupce

V oblasti krupského revíru bývala štola Svatý Martin jedním z nejvýznamnějších starých důlních děl. Otevírala žílu Lukáš, která se řadila k vůbec nejdelším a nejbohatším cínovým rudným žilám. S dolováním se zde započalo během 14. století a skončilo ještě před vypuknutím druhé světové války. Směrná délka štoly byla 2 km a v České republice a dokonce i ve střední Evropě byla nejdelší štolou.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Krupka
GPS: 50.69735690, 13.84678280
Štola Starý Martin v Krupce map

Štola Starý Martin v Krupce - zajímavosti

Historie štoly

Dobývání cínové rudné žíly zde započalo někdy v průběhu 14. století a historické prameny se o tomto místě zmiňují poprvé v souvislosti s rokem 1482. Krupský horní řád hovoří o ražbě a udržování dědičné štoly Dűrrholz. Naposledy je zmiňována roku 1704 a v současné době slouží k odvádění vod ze štoly Martin.

Poprvé ve štole Martin razili Lewald a Schiller, bánští podnikatelé, kteří se majiteli krupských dolů stali v roce 1864. Těžba cínové rudy zde probíhala ještě v roce 1922, kdy byl provoz zcela zastaven. Během druhé světové války ještě probíhalo vyzmáhání a dobývání a proběhla také ražba překopu pod Komáří vížkou coby průzkumné dílo.

Během 50. let byla těžba zastavena a počínaje rokem 1956 štola nebyla veřejnosti přístupná.

V roce 1999 bylo započato s rekonstrukcí štoly a slavností otevření se konalo 15. září 2000.

Prohlídka štoly Starý Martin v Krupce

V současné době je štola Starý Martin přístupná veřejnosti a svým návštěvníkům umožňuje seznámit se se způsobem ražení dlouhých důlních děl, s ukázkami rozdílů vyztužování důlních prostor, s technologií těžby a charakteristickými úseky žíly Lukáš i sbírkou historických předmětů.

Velkým lákadlem tohoto místa je Pramen štěstí a krápníková výzdoba.

Celková délka prohlídky je asi 45 minut a délka trasy přibližně 1 km (tam i zpět). Přímo naproti štole je velké parkoviště a čekání na prohlídku si můžete zkrátit shlédnutím výstavy hornických potřeb a propagačních materiálů.

Návštěvníkům je k prohlídce doporučována pevná obuv a teplé oblečení i během letních měsíců. Děti do 5 let mají do štoly vstup zakázaný.

 

Autor: Andrea Štyndlová