ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Pevnost Mikulov

Mezi Mikulovem a obcí Březí najdeme pevnost vystavěnou v roce 1938, jejíž součástí je expozice a výstava zbraní Československé lidové armády, výzbroje a výstrojí. V rámci prohlídky s výkladem návštěvníci mohou vidět objekty CS opevnění - pěchotní srub MJ-S 29, objekty lehkého opevnění vzoru 36 a 37 a již zmíněné vybavení a zbraně.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Mikulov
GPS: 48.80931190, 16.60266030
Pevnost Mikulov map

Pevnost Mikulov - zajímavosti

V úseku Mikulov se jedná o jedinou dokončenou pevnost, kterou po revitalizaci využívala armáda až do roku 1999. Dne 30. dubna 2008 bylo založeno sdružení Klub vojenské historie, jehož cílem je záchrana a renovace pěchotního srubu u Mikulova, potažmo všech přilehlých objektů.

Pevnost byla zařazena do podúseku Mikulov a úseku ŽSV XI. Hrušovany nad Jevišovkou, přičemž na území tohoto podúseku jde o jediný realizovaný izolovaný pěchotní srub. Je dvoupatrový, přičemž v horním bojovém nadzemním patře je chodba se vstupem, dvěma střílnami, rádiovou místností a dva pozorovací zvony. V podzemním patře najdeme kuchyň, strojovnu, místnost pro odpočinek, umývárnu s WC  a studnu. Všechny postele pro vojáky jsou dvoulůžkové a sloužily pro jednoho vojáka, který odpočíval, a pro druhého, který měl službu. Součástí posádky bylo 14 až 40 mužů.

V době míru bylo zvykem v objektu svítit petrolejkami, kdežto během nepokojů došlo ke spuštění dieselového agregátu a zapojení elektrického osvětlení.

Celý objekt byl imunní i vůči chemickému útoku. Vzduch byl zvenčí nasáván do filtrů a posléze rozveden pomocí vzduchotechniky po celém opevnění. U hlavních střílen byly betonem vylité příkopy o hloubce až 3 m, jejichž úkolem bylo znemožnit nepříteli přiblížit se a položit v prostoru před objektem nálože.

V pěchotním srubu je otevřeno od května do října o víkendech.

 

Autor: Andrea Štyndlová