Areál československého opevnění v Šatově
Jste fanoušky vojenské historie? Zajímají vás vojenské stavby, zbraně a vše, co s obranou vlasti souvisí? Cílem vašeho výletu by se v takovém případě mohl stát Areál československého opevnění v Šatově. Nachází se tu zpřístupněný pěchotní srub MJ - S 3 „Zahrada“ a vevnitř nepřístupný MJ – S 2 „Úvoz“, který je možno shlédnout alespoň zvenku.
Užitečné informace pro návštěvníky
Areál československého opevnění v Šatově - zajímavosti
Nejdříve tedy trocha teorie z docela nedávné historie, aby bylo jasné, jak a proč tyto objekty vznikly. Obrana hranic byla vždy důležitá a ve 40. letech 20. století s narůstajícím ohrožením ze strany Německa obzvlášť. Vznikl proto vypracovaný plán pevností a pevnůstek, které by hranice střežily a mohly v případě ohrožení zasáhnout. Hranice se sousedním Rakouskem však byla dlouho považována za relativně bezpečnou a stavba těžkých pěchotních nebo dělostřeleckých srubů tu tedy nebyla prioritou. Budovaly se pouze lehké opevnění typu 36 a 37, takzvané řopíky. To se ale změnilo s obsazením rakouského území Německem na jaře roku 1938. Tehdy bylo během dvou měsíců zadáno k zrychlené výstavbě celkem 41 pěchotních srubů. Postavit se jich ale podařilo pouze šest, ostatní zůstaly v různé fázi nedokončené, když bylo na konci září pohraničí odevzdáno Německu. A i těchto šest srubů stálo pouze v hrubé stavbě a nebyly nijak vybaveny ani se nevyužívaly. To přišlo až po druhé světové válce, kdy Československá armáda rozhodla o jejich reaktivaci.
Tři objekty u Šatova, dva u Dyjákovic a jeden u Mikulova byly v padesátých až šedesátých letech stavebně dokončeny včetně okolního terénu, postupně vybaveny zbraněmi a udržovány v pohotovosti pro případ potřeby. Sruby neměly stálou posádku, byly však neustále připraveny sloužit svému účelu a jejich plná obsazenost by znamenala 28 mužů. Armáda využívala pěchotní sruby až do roku 1999, kdy byly vyklizeny a jejich výbava odvezena. Díky Technickému muzeu v Brně a Klubu historického vojenství Brno byly však některé znovu vybaveny a MJ – S 3 „Zahrada“ mohl být v roce 2005 zpřístupněn široké veřejnosti.
Pěchotní srub MJ – S 3 „Zahrada“ je uveden do podoby z osmdesátých let včetně maskovacího nátěru. Výzbroj a výbava v něm byla používána v letech 1960-1999. A co tu tedy uvidíte? Dva pevnostní kanóny vzor 44/59, lafety pro dva těžké kulomety, další výzbroj vojáků, spojovací techniku, malou chemickou laboratoř, vzduchotechniku, ubikaci vojáků, kuchyni i hygienické zázemí.
Prohlídka s výkladem trvá zhruba 45 minut. Srub je přístupný v měsících červen až září každý den kromě pondělí, v dubnu, květnu a říjnu pak jen o víkendech a svátcích.
Autor: Martina Limbergová