ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Památník bitvy u Chlumu

Pokud máte rádi historické bitvy a rádi si je připomínáte, nezapomeňte zavítat na místo, kde se odehrála jedna z těch zajímavějších – bitva na Chlumu. Ta proběhla roku 1866 a byla největší a nejkrvavější bitvou tzv. prusko-rakouské války. Bojovalo zde více než 200 000 vojáků a domů se jich nevrátilo přes 7 500.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Chlum 66, Všestary
GPS: 50.27833110, 15.74069390
Památník bitvy u Chlumu map

Památník bitvy u Chlumu - zajímavosti

Po celé ploše bitevního pole je rozmístěno přes 400 památníků nebo pomníků, v roce 1936 zde bylo vybudováno válečné muzeum, dnes s moderní přístavbou a konečně roku 1997 byla na celém bojišti vyhlášena památková zóna. V areálu narazíte např. na naučnou stezku, která vás seznámí s hlavním centrálním bojištěm, po okolí se můžete rozhlédnout s vyhlídkové věže zdejší rozhledny a prohlídku zakončit třeba v muzeu. Obdivovat můžete výzbroj a výstroj všech armád, které se bitvy zúčastnily nebo navštívit multimediální sál muzea.

Bojiště se nachází severozápadně od města Hradec Králové u stejnojmenné vesničky Chlum a je snadno dostupné jak ve směru od Jičína, tak přímo z centra Hradce Králové, odkud to sem není déle než 15 minut.