ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Pevnostní systém Dobrošov

V kopcovitém terénu okresu Náchod se rozkládá zajímavý komplex objektů, vybudovaný jako štít proti Hitlerovu rozpínavému Německu. Jde o pevnostní systém Dobrošov, jenž měl původně čítat asi devět tvrzí, nakonec však zůstalo jen u tří, navíc ne zcela dokončených.

Pevnostní systém Dobrošov Pevnostní systém Dobrošov Pevnostní systém Dobrošov Pevnostní systém Dobrošov

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Dobrošov u Náchoda
GPS: 50.40061000, 16.20029530
Pevnostní systém Dobrošov map

Pevnostní systém Dobrošov - zajímavosti

Otcem celého díla byl stavitel František Zavadil a stavbyvedoucím Vlastimil Zeithamml, který měl pod sebou třicet úředníků a devět set šedesát dělníků. Ve výběrovém řízení se o zakázku na tvrz ucházelo několik firem. Zvítězila společnost s názvem Kapsa a Müller, které mělo být za zrealizování tvrze proplaceno třicet tři a půl milionu korun československých. Stavba byla započata v září 1937 a měla se skládat ze dvou pěchotních a dvou dělostřeleckých srubů, jedné dělostřelecké a jedné minometné otočné věže. Celý systém měl dotvářet vchodový objekt.

Události, jež ovšem následovaly, se postaraly o zcela jiný scénář. Dokončeny zůstaly jen tři, jež se navíc nikdy k obraně vlasti nevyužily. Přišel Mnichov, po něm rozkaz nikterak se nepokoušet o boj s nepřítelem, tedy stáhnout se z bojových pozic, demobilizovat. Co toto rozhodnutí učinilo s duší vojáků, netřeba více rozebírat.

Jediný, kdo pevnost k něčemu využil, byli samotní Němci. Ti zde zkoušeli nový typ zbraně a jeden z  betonových bunkrů značně poškodili. Nejen tento srub, ale i další dva jsou od roku 1968 zpřístupněny veřejnosti. Tajemství napůl vybudovaného podzemí se spletitými chodbami kasárenských prostor jistě nenechají žádného nadšence válečné techniky v klidu. Ocitnout se náhle uprostřed chodby, která nahání slabším povahám strach, je sice chvilkami krušné, ale stojí za pár minut tolik milovaného adrenalinu, nebo ne? Ba co více! Dozvíte se mnoho nového o nejpochmurnější době našich národních dějin. Je potřeba si ji stále připomínat.

Autor: Marcela Horká, Vlastimil Hloupý