ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Areál čs. opevnění Hlučín - Darkovičky

Areál čs. opevnění Hlučín - Darkovičky je velmi významná vojensko - technická památka, která je v Evropě velmi vysoce ceněna. Jedná se totiž o ojedinělý příklad pevnostního systému bývalého Československa, jejichž výstavba probíhala mezi lety 1935 až 1938.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Hlučín-Darkovičky
GPS: 49.92530560, 18.22132220
Areál čs. opevnění Hlučín - Darkovičky map

Areál čs. opevnění Hlučín - Darkovičky - zajímavosti

Celý areál je umístěn ve směru na severovýchod od Hlučína, mezi obcemi Hať a Darkovičky. Od Ostravy je to asi 13 km ve směru na sever.


Areál je tvořen:

• Srubem MO-S18
• Srubem MO-S19
• Srubem MO-S20
• Lehkým objektem vz.37 A

Jednotlivé objekty se od sebe projekčně i palebně-takticky liší a byly také vystavěny v různých stupních odolnosti. Unikátní je především komplexnost a samotná zmíněná prezentace celku, stejně tak jako možnost osobně se setkat obnoviteli areálu.

V současné době se zde konají nejrůznější vzpomínkové a setkávací akce a od roku 1991 se zde ve spolupráci s jednotkami Armády ČR pořádají každým rokem i ukázky obrany pevnosti, beseda s pamětníky a je zde také naučná stezka podél linie opevnění.

Naučná stezka je dlouhá celkem cca. 6,5 km a hodí se jak pro pěší turistiku, tak i pro výlety na kole. Začíná u pěchotního srubu MO-S 16 "Rozcestí", vede kolem ostatních objektů a končí u srubu MO-S 24 "Signál".

Od roku 1992 byl Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky začleněn do Slezského zemského muzea. Rekonstruován byl už od roku 1980.

 

Autor: Andrea Štyndlová