ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Dělostřelecká tvrz Bouda

Řadí se k pěti stavebně dokončeným dělostřeleckým tvrzím v České republice, které vznikly v rámci budování československého opevnění proti německým vojskům. Tvrz Bouda najdeme přibližně 7 km směrem na západ od města Králíky a asi 7 km ve směru na sever od Jablonného nad Orlicí.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Těchonín
GPS: 50.06934670, 16.67701780
Dělostřelecká tvrz Bouda map

Dělostřelecká tvrz Bouda - zajímavosti

Dnes je tvrz Bouda největším muzeem československého opevnění v ČR. Jeho provoz je veden v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla coby součást československého pevnostního systému vybudována mezi lety 1935 - 38.

Byla vystavěna na kopci Bouda nedaleko obce Těchonín, Dolní Boříkovice a Lichkov na území dnešního Pardubického kraje. Tvrz tvoří celkem pět objektů, postavených ve IV. stupni římské odolnosti, tzn. té nejvyšší. Směrem k nepříteli jsou zdi ze železobetonu, tlusté 3,5 m, které měly být odolné vůči všem zbraním, jaké byly v tehdejší době známé.

V prostoru před srubem K-S 22a, který je jediným dochovaným objektem tohoto typu, najdeme dnes 5-ti střílnový pancéřový zvon, který je jediným dochovaným volně stojícím pancéřovým prvkem tohoto typu v rámci čs. opevnění.

V rámci prohlídkové trasy na tvrzi Bouda mohou návštěvníci shlédnout největší sbírku střílen, pancéřových prvků a střepin, které byly vytrhány během okupace a později v 50. letech. Ke shlédnutí jsou také ukázky munice, výzbroj nebo vagóny z podzemní úzkorozchodné železnice, která se zachovala až do dnešních dob.

V místě prohlídkové trasy je také pietní místo na památku zavražděných ochránců hranic, kteří zde padli mezi podzimem 1938 a jarem 1939.

Pokud k tvrzi Bouda jedete autem, zaparkovat ho můžete u chaty na Suchém vrchu, kde je umístěna také rozhledna, a odtud pak jít po červeně značené turistické stezce. Jedete-li vlakem, vystoupit můžete na zastávce Mladkov a odtud pak po červené na Suchý vrch. Dostat se sem můžete také z Lichkova nebo Těchonína. Kompletní prohlídka trvá asi 1,5 hodiny, zkrácená pak 40 minut. Je možné absolvovat také nadstandardní prohlídku na 5 hodin nebo velký okruh na 2,5 hodiny.

 

Autor: Andrea Štyndlová