ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Dělostřelecká tvrz Hůrka

Velká moderní pevnost Hůrka je vůbec nejsnadněji dostupnou tvrzí na území České republiky. Byla součástí československého pevnostního systému, je v ní umístěno muzeum a navštívit ji je možné celoročně. Tvrz Hůrka je unikátní vojensko historickou památkou, která byla jednou z pěti, do roku 1938 stavebně dokončených dělostřeleckých tvrzí.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Králíky 1938, Králíky
GPS: 50.08861500, 16.76979690
Dělostřelecká tvrz Hůrka map

Dělostřelecká tvrz Hůrka - zajímavosti

Tvrz Hůrka zahrnuje celkem 5 objektů - srubů, vystavěných v nejvyšším stupni odolnosti. Pod zemským povrchem jsou jednotlivé sruby propojeny vysoce rozsáhlým systémem sálů a chodeb o celkové délce 1,75 km. Objekty byly odolné vůči všem zbraním, které v tehdejší době byly známé.

Součástí tvrze jsou:

• Dva pěchotní sruby
• Dělostřelecký srub - nejmohutnější typ bojového objektu čs. opevnění
• Vchodový srub
• Objekt pro otočnou a výsuvnou dělovou věž

V podzemí jsou dochovány sály pro elektrárnu, skladiště munice, kuchyni, ošetřovnu nebo kasárna a vejde se sem asi 400 mužů.

Během prohlídky dělostřelecké tvrze Hůrka je možné shlédnout celou řadu vzácných exponátů, mezi něž patří například funkční šikmý výtah, původní posuvná pancéřová vrata nebo lokomotiva a vagóny úzkorozchodné železnice. V podzemních prostorách se také pořádají výstavy a instalují se nové expozice.

Tvrz Hůrka se nachází ve směru na sever od města Králíky. Pokud si chcete udělat výlet pěšky, můžete vyrazit ze zdejšího Velkého náměstí, odkud cesta trvá přibližně čtvrt hodiny. Otevřeno je po celý rok a parkovat se dá přímo na místě.

 

Autor: Andrea Štyndlová