ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Podzemní pevnost v Brdech

Teprve nedávno se pro veřejnost otevřelo unikátní muzeum jaderného zbrojení, umístěné v tajné podzemní pevnosti, kterou najdeme v Brdech, mezi vesnicemi Borovno a Míšov. Otevření bylo stanoveno na červen 2013.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Míšov 51, Míšov
GPS: 49.62256390, 13.72575390
Podzemní pevnost v Brdech map

Podzemní pevnost v Brdech - zajímavosti

Původně se v bunkru pravděpodobně ukrýval sklad sovětské jaderné munice a v současné době je využíván jako muzeum jaderných zbraní. Tato tajná podzemní pevnost byla ve své době jedním z nepřísněji střežených míst v celé zemi. V současné době její prostory upravuje Nadace Železná opona.

Podzemní pevnost v Brdech je dobře zachovalým technickým unikátem, který ocení nejen nadšenci vojenských památek a historie. Expozice skvěle přibližuje období, kde se východní a západní mocnosti připravovaly na jaderný konflikt, označovaný jako studená válka, jejíž dusivá atmosféra je zde dobře zachycena.

Podzemní stavba se rozkládá na 1 600 metrech čtverečních a jeho součástí je i sál, ve kterém byly uloženy jaderné hlavice, ale také další sály, přičemž každý byl využíván za jiným účelem. První sál je zaměřen na studenou válku, druhý na sovětský atomový program, třetí na americký atomový program a čtvrtý pak na mírové využití jaderné energie.

 

Autor: Andrea Štyndlová