ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

S dětmi na Veselý Kopec - skanzen lidové architektury

Nacházíte se v Pardubickém kraji a přemýšlíte, kam se vydat s dětmi na výlet? Chcete zažít něco netradičního, a přesto vlastně tradičního? V tom případě doporučujeme Veselý Kopec.

S dětmi na Veselý Kopec - skanzen lidové architektury S dětmi na Veselý Kopec - skanzen lidové architektury S dětmi na Veselý Kopec - skanzen lidové architektury S dětmi na Veselý Kopec - skanzen lidové architektury S dětmi na Veselý Kopec - skanzen lidové architektury S dětmi na Veselý Kopec - skanzen lidové architektury S dětmi na Veselý Kopec - skanzen lidové architektury S dětmi na Veselý Kopec - skanzen lidové architektury S dětmi na Veselý Kopec - skanzen lidové architektury

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Veselý Kopec, Vysočina
GPS: 49.76137750, 15.83764420
S dětmi na Veselý Kopec - skanzen lidové architektury map

S dětmi na Veselý Kopec - skanzen lidové architektury - zajímavosti

Veselý Kopec, Svobodné Hamry a Betlém Hlinsko

Veselý Kopec je součástí Souboru lidových staveb Vysočina. Kromě něho můžete navštívit také osadu Svobodné Hamry s barokním zámečkem ze 17. století a památkovou rezervaci Betlém Hlinsko s roubenými domky z druhé poloviny 18. století. Celý soubor najdete nedaleko Hlinska. Dá se sem dojet autem, místa na parkování je tu dost.

Zvlášť i dohromady

Veselý Kopec a Betlém Hlinsko můžete navštívit zvlášť, nebo za zvýhodněné vstupné obě památky dohromady. Upozornění: Expozice Svobodné Hamry je v roce 2013 uzavřena. Kromě dětí můžete vzít i svého psa, avšak jen s náhubkem a na vodítku.

Veselý Kopec a každodenní život rolníků

Veselý Kopec jako osada byl založen již v 1. polovině 16. století. Dnešní Veselý Kopec zahrnuje expozice, které dokládají pracovní i osobní život drobných rolníků od první poloviny 19. do poloviny 20. století. Kromě vesnických staveb, do jejichž interiéru budete moci nahlédnout, zde najdete i památky technického rázu, jako je třeba vodní mlýn na obilí.

Místo vhodné pro rodiny s dětmi

Veselý Kopec je k rodinám s dětmi velmi nakloněn, pro děti jsou zde v sezóně pořádány nejrůznější akce, zábavné a naučné kvízy, ukázky paličkování, řezání na pile, setkání s uměleckým kovářem a mnoho dalších aktivit. V říjnu se tu pak tradičně pořádá tzv. bramborová sobota, akce, na které se dozvíte informace o pěstování a skladování brambor, ale také ochutnáte tradiční bramborová jídla, případně si na ně odnesete recepty.

Společně se svými dětmi můžete podniknout výpravu za poznáním (ne)dávné minulosti a zábavnou formou se tak sami nebo společně s průvodcem dozvědět zajímavé informace o životě a práci tamějších obyvatel. V Betlému Hlinsko si můžete vybrat ze dvou prohlídkových okruhů:

- 1. okruh – řemeslnická obydlí
- 2. okruh – expozice masopustních obchůzek a masek z Hlinecka, UNESCO

Celý areál je vhodný pro každého, tedy i pro rodiny s menšími dětmi, největší přínos pak bude mít pro děti školou povinné, případně pro studenty. Betlém Hlinsko je otevřen celoročně a Veselý Kopec od konce dubna do října.

 

Autor: Pavlína Šustrová