ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Vinice Šobes

Jižní Morava a Znojemsko obzvlášť je krajem vína, to je všeobecně známé. Víte ale, kde najdete jednu z nejstarších a také nejlepších vinic nejen Česka, ale celé Evropy? Přímo v srdci Národního parku Podyjí, u vinařské obce Podmolí. Zavítejte na její prosluněnou stráň a ochutnejte to nejlepší víno, jaké může tato vinice nabídnout.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Podmolí
GPS: 48.81351720, 15.97811440
Vinice Šobes map

Vinice Šobes - zajímavosti

Odborníci řadí vinici Šobes mezi deset nejkvalitnějších evropských vinařských tratí, rozlohu má 16 ha a z toho se na 11 ha pěstuje vinná réva. Pěstování vinné révy tu má velmi dlouhou tradici, začali s ním zřejmě již římští legionáři a ve středověku bylo toto místo určeno k tomuto účelu zcela prokazatelně. Víno bylo již v těchto dávných dobách známé svou kvalitou, bylo dodáváno na císařský dvůr a do těch nejvyhlášenějších vídeňských restaurací. Stejnou slávu má zdejší víno pěstovaných odrůd Ryzlink a Rulandské i dnes, vždyť už před sklizní je téměř vyprodáno.

Díky čemu je vinice Šobes tak jedinečná? Může za to její poloha v nižší nadmořské výšce na skalnatém ostrohu v meandru řeky Dyje, která ji obtéká. Prosluněný jižní svah chrání vinnou révu před větrem ze severozápadu i severovýchodu. Zdejší půda je kamenitá a kyselá, leží na rulovém podkladu a skvěle přes den absorbuje sluneční teplo, které v noci opět vyzařuje. Významnou roli hraje i řeka Dyje, jež se obtáčí kolem celé vinice a vytváří zvláštní mikroklima podobné tomu v údolí francouzské Rhôny nebo německého Rýna.

Vinice je přístupná celoročně, ale ideální doba pro její návštěvu je v letních měsících už proto, že přímo uprostřed vinice bývá otevřen stánek firmy Znovín, které vinice patří, a vy tak můžete v tomto krásném prostředí rovnou ochutnat vyhlášené šobeské víno.

Vinice Šobes leží na mezinárodní cyklostezce Greenways a vedou k ní také dvě turistické trasy, žlutá z Hnanic a červená z Havraníků. Nejbližší parkoviště je vzdáleno 4 kilometry.

 

Autor: Martina Limbergová