ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Hostivařská přehrada

Mezi jeden z nejoblíbenějších víkendových a rekreačních cílů v Praze patří Hostivařská přehrada. Desítky lidí sem vyráží na kolo, piknik, koupání ale i jen tak na procházku.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: K Jezeru, Praha 15
GPS: 50.03800000, 14.54275000
Hostivařská přehrada map

Hostivařská přehrada - zajímavosti

Hostivařská přehrada, o ploše 349 000 m2 a objemu 1 310 000 m3, leží na pomezí Prahy 11 a 15 uprostřed Hostivařského lesoparku, na potoku Botič a jejím druhým přítokem je Hájský potok. Pro cyklisty, chodce a běžce se podél vine asfaltová stezka, kudy vede i část cyklostezky č. 23.

O slunečných teplých víkendech tu potkáte rodinky s kočárky, cyklisty, ale i zamilované páry nebo skupinky mladých na pikniku. Provoz usnadňuje pruh rozdělující rušnější asfaltku, stejně jako na silnici tvořící směr jízdy či chůze při pravé straně.

Ačkoliv byste to možná v hlavním městě nečekali, posedávají na břehu téměř celoročně rybáři. Chytají tu oukleje, hrouzky, plotice, karasy, líny, cejny, tlouště, kapry a také amura bílého.

Během letních měsíců k přehradě míří také lidé za koupáním. Není divu,  zdejší koupaliště má kapacitu až deset tisíc návštěvníků, kteří mohou využívat travnaté i písčité pláže, nudistickou pláž, dětské hřiště a několik druhů občerstvení.

V letech 2010 a 2011 prošla přehrada kompletním odbahňováním. Její historie sahá až do 20. let 20. století, kdy tu vzniklo první koupaliště, jež bylo postupně rozšiřováno. Vlastní stavba Hostivařské přehrady probíhala v letech 1959 až 1963. Nad ní pak bylo vysazeno 140 ha lesa, který doplnil staré zalesnění a dotvořil tak příjemnou klidovou zónu. Zdejším parkem vedou v současnosti vyhlídkové cesty, narazíte zde na odpočívadla, lavičky a prolézačky pro děti. V minulosti, a to po celých 14 let, na přehradě fungoval dokonce i „lodní“ provoz.

K Hostivařské přehradě se nejlépe dostanete z autobusové zastávky Newtonova, nebo Selská či Jižní Město. Většina cest je klikatá, pro osoby s menším orientačním smyslem doporučujeme podívat se na mapu.

 

Autor: Lucie Poštolková