ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kampa - umělý ostrov v centru Prahy

Jste-li v Praze, nesmíte zapomenout na Kampu, kde mnozí turisté nenechávají pouze své peníze ve výborných restauracích, ale také svá srdce. Máte-li navíc rádi Povídky Malostranské od Vítězslava Nerudy, báje a pověsti právě z této oblasti, potom byste si procházku Kampou v žádném případě neměli nechat ujít.

Kampa - umělý ostrov v centru Prahy Kampa - umělý ostrov v centru Prahy Kampa - umělý ostrov v centru Prahy Kampa - umělý ostrov v centru Prahy Kampa - umělý ostrov v centru Prahy Kampa - umělý ostrov v centru Prahy

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Malá Strana, Praha 1
GPS: 50.08455640, 14.40792060
Kampa - umělý ostrov v centru Prahy map

Kampa - umělý ostrov v centru Prahy - zajímavosti


Možná vás to překvapí, ale Kampa je ve skutečnosti umělým ostrovem, který začíná u Karlova mostu a táhne se až k mostu Čs. Legií. Ostrov má rozlohu 2,65 hektaru a ohraničuje jej z jedné strany Vltava a z druhé Čertovka. Tento ostrov existoval už ve dvanáctém století, kdy tu stály hlavně mlýny a mlýnské zahrady, které postupně nahrazovaly šlechtické zahrady. Od konce devatenáctého století byl pak přístupný z Karlova mostu. Po druhé světové válce byly zdejší zahrady proměněny v jeden celistvý park.

• Za zmínku stojí i to, že dnešní Werichův dům původně hrabě Nostic daroval Josefu Dobrovskému. I proto před tímto domem stojí jeho socha a ne Werichova.

• Až budete na Kampě, rozhodně se běžte podívat do Musea Kampy, kde se můžete obdivovat sbírce moderního středoevropského umění Jana a Medy Mládkových. Právě zde naleznete dílo Františka Kupky, Otty Gutfreunda a dílo dalších umělců nejen z Čech a Moravy, ale i z okolních států.

• Součástí romantické scenérie, dějiště mnoha filmů, pověstí, bájí a pohádek, je malebná, a tak trochu strašidelná Čertovka. Jde o umělý vltavský kanál dlouhý 740 metrů, který byl vytvořený již ve středověku johanity. Úžasnou zdejší památkou je ohromné dřevěné mlýnské kolo u Velkopřevorského mlýna. U Čertovky se ale nachází ještě další dva mlýny (mlýn Huť a Zlomkovský mlýn).

• Rozhodně si nenechte ujít ještě jedno malebné místo. Je sice trochu schované a možná ho uvidíte jen z loďky, až poplujete Čertovkou. Je to most, který na ostrov vede z Velkopřevorského náměstí na Malé Straně a je to místo přesně za náměstím u mlýnského kola a vodníka Kabourka. Mostu se také říká „Most zamilovaných“, protože jsou na kovovém zábradlí zámečky, jenomže zámečky jsou umístěny i na mostu U Lužického semináře, který vede pod obloukem Karlova mostu. Je to tedy celkem jedno, na Kampě je takových krásných míst jednoduše více.

Autor: Adriana Dosedělová