ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Stromovka Praha - královská obora

Královská obora, která je v současné době spíše známá jako Stromovka, je největší zahradou v Praze. Celý komplex je vskutku majestátní a udržovaný v anglickém duchu. Stromovku najdeme směrem na jih od Císařského ostrova, od kterého je oddělena průplavem. Těsně sousedí s pražským Výstavištěm, které, stejně jako Stromovka, leží na území pražské městské části Bubeneč.

Stromovka Praha - královská obora Stromovka Praha - královská obora Stromovka Praha - královská obora Stromovka Praha - královská obora Stromovka Praha - královská obora

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Královská obora, Praha 7
GPS: 50.10558250, 14.40931170
Stromovka Praha - královská obora map

Stromovka Praha - královská obora - zajímavosti

Rozloha Královské obory Stromovka činí 95 ha a nabízí celou škálu možností nejrůznějších aktivit, počínaje procházkami, přes jízdu na kole až po jízdu na kolečkových bruslích. Je zde samozřejmě možnost si jen tak lehnout na trávu, posedět u vody nebo v restauraci. Pro malé děti je zde několik hřišť a pro příznivce technických zajímavostí je k vidění zdejší kanál Rudolfova štola, který je světovým unikátem. Jedná se o zavlažovací systém Stromovky, vybudovaný během 16. století.

Založení královské obory je spojováno s osobností Přemysla Otakara II., který park údajně založil roku 1268. Roku 1495 byl na jihu Královské obory vystavěn královský lovecký letohrádek, který sloužil Vladislavu Jagellonskému. V polovině 16. stol byl ve Stromovce vybudován rybník, ke kterému přibyly další za vlády Rudolfa II. Zámeček byl později renesančně upraven a měl sloužit jako vyhlídková stavba. Za vlády Rudolfa II. Byla také proražena štola, která napájela nový Velký rybník vodou z Vltavy.

Při západním okraji Stromovky se nachází Císařský mlýn, který v 2. polovině 16. století prošel přestavbou a rozšířen. Došlo k přístavbě arkádové chodby, lázně s grottou a brusírny drahých kamenů. V roce 1698 Císařský mlýn poničil požár.

Ke zpřístupnění Královské obory došlo v roce 1804 a během 19. století prodělala úpravy, které se dochovaly do dnešní doby. Některé z rybníků byly zrušeny a Stromovka získala koncept zalesněných ploch a luk.

 

Autor: Andrea Štyndlová