ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Valdštejnská zahrada Praha

Kromě zahrad Pražského hradu nenajdete v našem hlavním městě rozlehlejší zahradu, než Valdštejnskou. Rozkládá se u Valdštejnského paláce na ploše 14 000 m2 a její vznik spadá do doby před rokem 1634, kdy ji založil Albrecht z Valdštejna. Nejen v současnosti, ale také ve své době působila tato barokní zahrada, zbudovaná v italském manýristickém stylu, velmi velkolepě.

Valdštejnská zahrada Praha Valdštejnská zahrada Praha Valdštejnská zahrada Praha Valdštejnská zahrada Praha

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Letenská 123/4, Malá Strana
GPS: 50.08988390, 14.40721720
Valdštejnská zahrada Praha map

Valdštejnská zahrada Praha - zajímavosti

Západní, severní a východní strana zahrady je ohraničena palácem, jih vymezuje vysoká zeď s oblouky. Je rozdělena na větší a menší část. Větší se může pochlubit největší Salla terrenou v Praze, voliérou, umělou krápníkovou stěnou a mramorovou kašnou. Součástí menšího z obou celků zahrady je bazén, jízdárna a skleník.Obě části zahrady jsou propojeny pískovcovou kašnou s vodotryskem. Celou plochu Valdštejnské zahrady zkrášlují kopie Vriesových soch a vázy.

Svou podobu zahrada změnila kolem roku 1800, kdy v souladu s tehdejšími trendy získala podobu zalesněného parku s řadou cestiček. Do podoby zahrady doby vrcholného baroka byla navrácena až restaurátory v roce 2000.

Ve Valdštejnské zahradě není nic umístěno nahodile. Každému stromku a keři bylo předem vymezeno místo a důležitou roli hraje i výška keřů a dřevin, stejně jako barva letní výsadby. Dokonce i druhy rostlin byly použity takové, které se v tehdejších dobách do českých zemí nejvíce dovážely a pěstovaly.

Nejmajestátnější stavbou Valdštejnské zahrady je Salla terrena, velmi kolosální otevřená stavba o třech osách, se stropem vyzdobeným freskami s náměty řecké mytologie. Prostor je zejména v létě využíván k nejrůznějším kulturním akcím.

 

Autor: Andrea Štyndlová