ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Průhonický park

Park, který obklopuje zámek Průhonice, založil v roce 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca, který využil členité údolí u potoka Botič a jeho přítoků Zdiměřického a Dobřejovického potoka. V parku nechal vysázet jak domácí, tak i cizokrajné dřeviny a coby základ pro celou parkovou kompozici použil skutečně mistrně zvolené průhledy. Stromy, keře a nejrůznější dřeviny se zde střídají s loukami, potoky a rybníky i slepými rameny potoků.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Průhonice
GPS: 49.99647440, 14.55871310
Průhonický park map

Průhonický park - zajímavosti

Výsadba skvěle sleduje proměnlivost dřevin během různých ročních období. Hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca vynaložil celoživotní snahu a výsledkem je jedinečné krajinářské dílo, chlubící se světovým významem. Průhonický park se nechlubí jen svým umělecko-historickou hodnotou, ale též dendrologickým významem. Nachází se zde celkem na 1600 různých druhů. Za pozornost stojí zejm. sbírka rododendronů, kterých je zde kolem 8000 kusů ve 100 druzích a kultivarech.

Na jihovýchod od Prahy je Průhonický park nejvýznamnějším krajinným prvkem. Je zapsán mezi Národní kulturní památky a památky UNESCO.

Průhonický park i zdejší zámek jsou skvělým tipem na výlet. Nachází se jen pár kilometrů od Prahy a o kouzlu tohoto místa svědčí i fakt, že se zde natáčela celá řada pohádek. Jedná se o jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě, jeho rozloha je asi 240 ha a je položen v opravdu kouzelném prostředí u potoka Botiče. Ať už se zde chystáte relaxovat nebo se prostě jen projít a užít si klidu, věřte, že skvělá příležitost pro takový výlet je závěr května, kdy tady kvetou rododendrony. V parku však je na co se dívat v jakémkoli ročním období!

Do Průhonického parku lze vejít buď hlavním vchodem u zámku nebo ze silnice, vedoucí na Dobřejovice, která dělí park na dvě části.

Park je umístěn v nadmořské výšce 280- 342 m a návštěvníci zde mohou projít asi 40 km upravených cest.

 

Autor: Andrea Štyndlová