ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Pozlovická (Luhačovická) přehrada

Pozlovická přehrada je velmi oblíbeným cílem procházek lázeňských hostů i turistů, jelikož leží necelé dva kilometry od lázeňské kolonády Luhačovic. Často se jí také říká Luhačovická přehrada, ale není to úplně správně, protože spadá do katastru obce Pozlovice. Nachází se na pomezí chráněné krajinné oblasti Bílých Karpat a v jejím okolí je opravdu krásná příroda a čistý vzduch.

Pozlovická (Luhačovická) přehrada Pozlovická (Luhačovická) přehrada Pozlovická (Luhačovická) přehrada Pozlovická (Luhačovická) přehrada Pozlovická (Luhačovická) přehrada Pozlovická (Luhačovická) přehrada

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Pozlovice
GPS: 49.12469170, 17.77771330
Pozlovická (Luhačovická) přehrada map

Pozlovická (Luhačovická) přehrada - zajímavosti

Přehrada má rozlohu 40 ha a zadržuje 2,7 milionu m3 vody. Začátek její stavby se datuje do roku 1912, její dokončení potom kvůli válečným událostem až do roku 1930, kdy byla poprvé napuštěna. I tak ovšem patří k nejstarším vodním dílům u nás. Přehrada měla a má za úkol regulovat povodňový průtok na říčce Šťávnici, kromě toho však slouží také k rekreačním účelům, k rybaření (konají se zde tradičně největší rybářské závody v republice), k projížďkám na loďkách a koupání. Právě koupání však bylo často zakázané z hygienických důvodů, přehrada měla totiž dlouhodobý problém s vysokým výskytem sinic a kvalita vody tak bývala velmi špatná. V roce 2010 byla proto nádrž kompletně vypuštěna a započalo se s jejím čištěním. Znovu napuštěna měla být na podzim roku 2011, aby od další sezóny mohla opět plně sloužit turistům a rekreantům. Kvůli velkým nánosům bahna na dně a průtahům čištění se to ovšem nepodařilo. Od dalšího roku pak už ale alespoň částečně nabízela vše, co se od ní očekává. Vyčištění přehrady proběhlo zřejmě úspěšně a kvalita vody je tu teď podstatně lepší. V létě se do ní tak bez obav můžete ponořit a užít si vodní radovánky.

V okolí přehrady je hlavně v sezóně k dispozici množství občerstvení či sportovního vyžití a hřišť pro děti. Parkovat je možné na parkovišti přímo u hráze. Z Luhačovic až na přehradu vede Jurkovičova alej, která je lemována odpočívadly, sportovišti i občerstveními. Tato 1,5 km dlouhá trasa bude příjemnou procházkou. Na přehradu se můžete také dostat turistickým silničním vláčkem, který vyjíždí z centra Luhačovic a u přehrady má zastávku.

Obejít si její břehy, pokochat se pohledem z hráze, využít k zábavě některé z hřišť nebo si dát kávu na terase restaurace a jen si užívat pohodu, to vše je tu možné. Ať zvolíte cokoliv, bude to příjemně strávený čas uprostřed krásné přírody.

 

Autor: Martina Limbergová