ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Pořešín (zřícenina)

Zříceninu hradu nedaleko městečka Kaplice byste rozhodně neměli opomenout. Už samotná přístupová cesta okouzlí každého turistu – lesnatá krajina, zákruty řeky Malše a samotná skála, na které se zřícenina nalézá, potěší oči i duši. Mezi jihočeskými hrady je Pořešín ojedinělou zvláštností. Obranným systémem jihočeských hradů byla obytná věž s okolními stavbami, Pořešín však má obrannou zeď, předhradí a příkopy, což bylo v té době typické především pro hrady moravské.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Kaplice
GPS: 48.77519420, 14.51095310
Pořešín (zřícenina) map

Pořešín (zřícenina) - zajímavosti

Sdružení Hrady na Malši

Současným vlastníkem hradu je sdružení Hrady na Malši. To se snaží především o udržení hradu, aby byl veřejnosti přístupný. Opravy hrad konzervují a provádí se také archeologický průzkum. Vidět můžete část hradeb, kus paláce a boční zdi. Nesetkáte se zde s velkými počty výprav a stánky se suvenýry. Pořešín si udržel svou původní opuštěnost a romantiku dávných časů. Tu si můžete užít i při různých akcích, kdy se na hradě svítí loučemi a svícemi – jedná se například o divadelní představení, koncerty či různá vystoupení.

Zříceninou již od 15. století

Hrad nechal na konci 13. století vybudovat Bavor ze Strakonic. Brzy se však na hradě začali střídat majitelé, až v roce 1434 koupil hrad Pořešín Oldřich z Rožmberka, který rozhodl o jeho zbourání, protože se obával obsazení hradu husity. Od té doby hrad rychle chátral a už nikdy nebyl obýván. Původní palác byl dvoupatrový, s dřevěnou pavlačí. V hradbách stála čtyřhranná věž. Dnes zbytky zříceniny zarůstají lesním porostem.

Zakletá paní, černý pes a poklad

Láká Vás pátrání po pokladech? Pořešín je ideálním místem. Na hradě prý sídlí zakletá paní. Vysvobodit ji může ten, kdo proutkem udeří černého psa, který střeží hradní poklad. Také loupeživý rytíř z Pořešína čeká na vysvobození. Poté, co byl rytíř sťat u balvanu Krvavá mísa, musí jeho duch obcházet zbytky hradu a doufat, že ho někdo vysvobodí a získá hradní poklad.

 

Autor: Helena Syslová